StoryEditor

Šéf polície reagoval na kauzu zneužívaných dievčat. Bránil postup jeho podriadených

13.09.2016, 12:45
Autor:
TASRTASR
Policajný prezident Tibor Gašpar sa vyjadruje k podozreniam z trestnej činnosti pri postupe polície v súvislosti s resocializačným zariadením v Galante.

Dianie v resocializačnom centre Čistý deň v Galante preverí šesťčlenný vyšetrovací tím zriadený na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Trnave. Na tlačovej konferencii to dnes oznámil policajný prezident Tibor Gašpar.

Tím šiestich policajtov

O vytvorení tímu na úrovni krajského odboru kriminálnej polície, ktorý je zložený z dvoch vyšetrovateľov a štyroch operatívnych pracovníkov bolo rozhodnuté v pondelok (12. 9.).

Kriminalisti podľa policajného prezidenta preveria nové skutočnosti, na ktoré v blogu zverejnenom v piatok (9. 9.) upozornila poslankyňa parlamentu Natália Blahová (SaS).

Všetky tieto tvrdenia budú predmetom vyšetrovania a budeme v rámci tímu otvárať samostatné trestné stíhania podľa toho, ako budú vyhodnocované získavané dôkazy a na základe toho bude otvorených toľko trestných stíhaní, ako bude potrebné,“ ozrejmil s tým, že poznatky, ktoré prinesie vyšetrovanie, polícia poskytne ministerstvu práce, ktoré posudzuje akreditáciu galantského zariadenia.

Gašpar po oboznámení sa s blogom Blahovej vydal policajtom príkaz na návštevu resocializačného zriadenia. Potom, ako vyplynulo, že jeho osadenstvo je na pobyte v Chorvátsku zaangažoval policajného pridelenca v tejto krajine. Klienti sú podľa policajného prezidenta v poriadku.

Akonáhle by to tak nebolo, už by sme ich mali určite doma,“ vysvetlil. Informoval tiež, že cez víkend bola opätovne vypočutá matka Natálie, ktorá mala ako maloletá styk so zamestnancom centra.

Prípad sa začal v roku 2014

Policajný prezident zrekapituloval doterajší postup polície v kauze.

Nevylúčil pritom, že previerka, ktorú nariadila Generálna prokuratúra, môže priniesť potrebu obnoviť, alebo doplniť vyšetrovanie, ktoré bolo v minulosti zastavené. Zdôraznil však, že doterajšie rozhodnutia jeho podriadených vždy odobril dozorujúci prokurátor.

Vyšetrovanie hodnotím tak, ako ho hodnotil dozorový prokurátor, ktorý v písomnej podobe napísal, že bolo zákonné a dôvodné. Nemám dôvod to hodnotiť ináč. Ja nie som ten orgán, ktorý to môže preskúmavať, ani dávať pokyny vyšetrovateľovi,“ uviedol Gašpar.

S maloletou Natáliou prišla polícia do kontaktu už predtým, ako nastúpila do resocializačného centra.

Gašpar ozrejmil, že v roku 2014 preverovali jej trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu sexuálneho obťažovania, ku ktorému malo dôjsť v apríli 2014. „Dňa 28. novembra 2014 bolo trestné stíhanie prerušené z dôvodu nezistenia totožnosti páchateľa,“ priblížil.

Opätovné trestné oznámenia

V auguste 2015 polícia začala preverovať podnet matky Natálie, tentoraz ohľadom údajného sexuálneho násilia na jej dcére v resocializačnom centre.

Polícia síce zdokumentovala pohlavný styk s maloletou v októbri 2014, podľa Gašpara však nebola preukázaná subjektívna stránka zavinenia vtedajšieho zamestnanca centra. Bývalý klient, ktorý pracoval v centre ako kuchár, vraj nevedel, že dievča má 14 rokov.

Polícia preverovala aj oznámenie matky Natálie z mája 2015. Šlo o skutok kvalifikovaný ako podozrenie zo znásilnenia až štyroch chovaniek zariadenia 23. apríla až 24. apríla 2015 na chate v okrese Považská Bystrica. Trestné stíhanie bolo 17. mája tohto roku zastavené z dôvodu, že skutok nie je trestným činom.

Podľa Gašpara sa znásilnenie nepreukázalo, tri dievčatá vypovedali, že k nemu nedošlo, niektoré dokonca, že nepoznajú podozrivého.

Od 24. júna tohto roku prešetruje polícia podnet sociálnej kurátorky z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Piešťany, podľa ktorého mohlo dôjsť v rodine Natálie k týraniu blízkej a zverenej osoby.

V posledných týždňoch matka Natálie podala opätovne trestné oznámenia voči sociálnej kurátorke pre jej nečinnosť a súčasne podanie na pracovníkov resocializačného centra.

01 - Modified: 2024-05-29 13:38:22 - Feat.: - Title: Polícia zastavila v prípade zmiznutia študentky trestné stíhanie. Páchateľ trpel duševnou chorobou 02 - Modified: 2024-05-29 12:50:47 - Feat.: - Title: Polícia evakuovala budovu ministerstva zdravotníctva kvôli obálke s neznámym obsahom 03 - Modified: 2024-05-29 09:02:02 - Feat.: - Title: VIDEO Nelegálne psie zápasy na Slovensku. Polícia zasiahla proti organizátorom, zo záberov ľudí napína 04 - Modified: 2024-05-28 11:19:44 - Feat.: - Title: Novela SNS berie občanom právo na informácie, tvrdí opozícia a mimovládky 05 - Modified: 2024-05-27 07:59:24 - Feat.: - Title: Indická polícia zatkla šéfa nemocnice bez licencie, pri požiari na novorodeneckom oddelení zomrelo šesť detí
menuLevel = 3, menuRoute = tv/stare-sekcie/aktualne-videa, menuAlias = aktualne-videa, menuRouteLevel0 = tv, homepage = false
29. máj 2024 15:53