Na desiatkach púmp zbierajú podpisy na petičné hárky a požadujú pozastavenie prevádzky mýta, zníženie spotrebnej dane na palivá, označenie všetkých spoplatnených úsekov dopravnými značkami a nižšiu daň z motorových vozidiel.
V Bratislave sa na časti benzíniek dopravcom protest rozbehnúť nepodarilo, pri Lučenci naopak takmer úplne zablokovali čerpaciu stanicu.
Pokojný priebeh
"Akcia prebieha v kľude, bez problémov, petičné hárky sa podpisujú," povedal ráno ČTK jeden z koordinátorov protestu Rudolf Páleš. Na hornom Ponitrí a časti Považia sú podľa neho obsadené všetky hlavné čerpacie stanice a podarilo sa vyzbierať už desiatky podpisov. "Tí, ktorých naši aktivisti a sympatizanti oslovujú, tak tí to bez problémov okamžite podpisujú," dodal ďalší zástupca dopravcov Jaroslav Polaček.
Polícia zatiaľ podľa väčšiny hovorcov krajských riaditeľstiev z celého Slovenska problémy súvisiace s protestmi nezaznamenala. Ani Polaček nemal informáciu o žiadnom incidente.
Slabší protest v Bratislave
V hlavnom meste sa podľa Polačka zbierali podpisy na zhruba pätnástke púmp, podľa zoznamu na internetovej stránke dopravcov plánovali pritom protestovať na viac ako 30 bratislavských čerpacích staniciach.
Podľa koordinátora pre Bratislavský kraj Jozefa Minárika nie sú všetky čerpacie stanice, ktoré má UNAS uvedené na svojej internetovej stránke, obsadené. Niektorí dopravcovia to podľa neho vzdali.
VIDEO: Dopravcovia chcú na petičnej akcii vyzbierať aspoň 100.000 podpisov
|
Zablokovaná pumpa pri Lučenci
Komplikovanejšia situácia bola na čerpacej stanici na hlavnej trase zo Zvolena do Košíc pri Lučenci, ktorú takmer úplne zablokovali kamióny nespokojných podnikateľov. Niekoľko osobných áut tam natankovalo, museli však k stojanom zacúvať z protismeru. Po príchode polície približne po dvoch hodinách protestu dopravcovia čerpaciu stanicu uvoľnili. Zostala tam asi desiatka zahraničných kamiónov, na ktoré si ich vodiči vybavovali palubné jednotky elektronického mýta.
Časť čerpacích staníc museli dopravcovia po výzve majiteľov púmp opustiť. Následne sa presunuli na iné benzínky alebo do obchodov či autoservisov. "Od rána mám iba 16 podpisov, pretože na viacerých pumpách mi ich nedovolili zbierať," povedala ČTK dobrovoľníčka v bratislavskej Petržalke. Zástupkyňa protestujúcich Jana Sarvašová odhadla, že dobrovoľníkov vyhnali z približne dvadsiatky zo zhruba 105 benzíniek.
Problémy s mýtom
Dopravcovia tvrdia, že mýtny systém, ktorý Slovensko zaviedlo od začiatku roka, nefunguje dobre a majú okrem iného problémy s dobíjaním palubných jednotiek palivovými kartami. Na ďalšie nedostatky ich upozornili kolegovia zo susedného Česka. "Dopravcovia hlavne z Českej republiky nám hlásili, že keď si pomocou internetovej stránky elektronického mýta v rámci kalkulačky narátali, koľko budú platiť, tak zistili, že tie čísla sú úplne nepresné," dodal Polaček.
S mýtom sú nespokojní dopravcovia združení v novej Únii autodopravcov Slovenska. Firmy tvrdia, že výber mýta je nepripravený a priniesol im dodatočné náklady, ktoré môžu viesť k ich krachu. Väčšie spoločnosti zo združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia naopak mýto nekritizovali.