Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Ľudia vyzbrojení kameňmi, nožmi, kladivami a sekáčikmi na ľad podľa fotografa Reuters Carlosa Barríu bojovali o všetko, čo zostalo v zničených obchodoch a domoch v Port-au-Prince. Prítomnosť polície alebo bezpečnostných jednotiek nebola žiadna.
Zhoršuje sa to
"Panuje tu anarchia, absolútny chaos. Polícia zmizla. Bijú sa, strkajú sa a hádžu po sebe kamene a rôzne veci," opísal dianie v zničenom meste Barriá.
V prvých dňoch po utorňajšom zemetrasení boli prípady drancovania a krádeží zriedkavé. Hrozivé zemetrasenie si vyžiadalo desiatky tisíc obetí a spustošilo celú haitskú metropolu, kde zostalo stáť menej ako 50 percent všetkých budov.
Nad mestom prelietavalo desať amerických vrtuľníkov. Pristávali na otvorených priestranstvách a zhadzovali balenú vodu a vojenské vysokoenergetické sušienky. Podľa očitých svedkov väčšina Haiťanov nevedela, ako narábať s touto potravou.
https://www.youtube.com/embed/U0w5iwss3q0
Problémy
Hovorkyňa OSN Elisabeth Byrsová dnes podľa tlačovej agentúry AP označila haitské zemetrasenie za najhoršiu tragédiu, akej musela organizácia počas svojej existencie čeliť z hľadiska kapacít na záchranné a pátracie práce.
Ako podotkla hovorkyňa, zničená bola infraštruktúra, budovy i regionálne sídlo OSN, zahynuli mnohí ľudia vrátane úradníkov. OSN zhodnotila situáciu na Haiti ako horšiu než po cunami v Ázii v roku 2004.
Ako problematickú hovorkyňa označila pozíciu haitskej vlády, ktorá bola výrazne zasiahnutá a jej výkonnosť je značne obmedzená. Pomoc je spomaľovaná aj z dôvodu zničenia prístavu a poškodenia letiska.