StoryEditor

Do mesta ale aj na okruh. Audi ukázalo nové žihadlo

19.12.2014, 11:11
Autor:
stlstl
Nový mode RS3 dostal motor z Audi TT RS a ponúkne slušných 367 koní a rýchlosť 280 kilometrov za hodinu.

Fanúšikovia rýchlych a praktických hatchbackov sa majú na čo tešiť. K športovým kompaktným modelom od Mercedesu (A 45AMG a GLA 45AMG) a BMW (M135i) pribudne samozrejmá konkurencia od Audi. Automobilka z Ingolstadtu, predstavila model RS3 Sportback. Ten netradične ponúkne 5-valcový motor prvýkrát použitý v TT RS a pohon všetkých kolies cez elektronicky ovládanú viskospojku Haldex 5. generácie.

Asi najväčšia pecka tohto modelu je motor. Pod kapotu je prepĺňaný 5-valec s objemom 2,5 litra. Motor produkuje výkon 270 kW (367 koní) a krútiaci moment 465 Nm. To dáva slušný litrový výkon na úrovni 109 kW (148 koní). Radový päťvalec dokáže dostať auto na stovku za 4,3 sekundy.

Maximálna rýchlosť je limitovaná na typických 250 km/h. Na požiadanie však môže byť posunutá na 280 km/h. Podľa európskeho meracieho cyklu priemerná spotreba dosahuje 8,1 litra na 100 km. Motor je spojený so sedemstupňovou dvoj-spojkovou prevodovkou S-Tronic. Ako býva pri štyroch kruhoch zvykom, výkon putuje na obe nápravy. Systém pohonu oboch náprav haldex dokáže podľa aktuálnych podmienok poslať 50 – 100% výkonu na zadnú nápravu.

Spolu s rastúcim výkonom rastú aj požiadavky na podvozok. Audi preto doprialo modelu RS3 niekoľko úprav. Prvou z nich je zníženie o 25 mm oproti klasickej A3. Zmenami prešlo aj naladenie tlmičov a odpruženia. Záujemcovia si môžu priplatiť za voliteľné magnetické pruženie. O spomaľovanie sa starajú ventilované disky. Vpredu s priemerom 370 mm, vzadu 310 mm. Voliteľnou výbavou sú aj karbón-keramické brzdy na prednej náprave. Nové Audi RS3 prešlo diétou oproti predchodcovi, keď váži o 55 kg menej. Pohotovostná hmotnosť novinky je 1520 kg.

Ako býva pri koncerne VW zvykom, auto výborne maskuje svoj výkonový potenciál. RS3 Sportback vyzerá veľmi striedmo. Vpredu nájdeme upravenú prednú masku s väčšími nasávacími otvormi.

Netrénovanému oku odhalí skutočný potenciál až pohľad na zadnú časť, kde nájdeme dve veľké koncovky výfukov a difúzor. Vo vnútri nájdeme športové sedačky čalúnené kožou Nappa a volant s orezaným spodným dielom. Prípadný záujemcovia môžu siahnuť po karbónových škrupinách, ktoré ušetria 7 kg oproti sérii.Dodávky prvých kusov začnú už v lete budúceho roka.

Snímky: Audi

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk

 

01 - Modified: 2007-01-27 18:10:00 - Feat.: 0 - Title: Pre Ronalda je Capello diablom a v Madride bol ako v pekle
01 - Modified: 2020-02-10 12:44:49 - Feat.: - Title: Audi ukázalo novinku ešte pred premiérou. Dostane špičkový pohon všetkých kolies 02 - Modified: 2019-10-09 07:40:50 - Feat.: - Title: Audi mieri k zásuvke: s hybridmi prídu elektromobily na nových základoch 03 - Modified: 2019-01-11 09:43:25 - Feat.: - Title: Jazda s prvým elektrickým SUV od Audi. Odštartovalo úplne novú éru 04 - Modified: 2018-11-30 09:49:24 - Feat.: - Title: Toto bude najkrajšie Audi na trhu. Sériový elektromobil sa má predstaviť o dva roky 05 - Modified: 2018-06-18 10:00:56 - Feat.: - Title: V Nemecku zadržali šéfa Audi. Mal manipulovať s emisiami
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
22. máj 2025 08:07