StoryEditor

Superb má problém. Renault ukázal auto, ktoré ho má prekonať

12.07.2015, 13:13
Autor:
stlstl
Nový model Talisman má za sebou aj ľudí z Mercedesu. Majú strážiť kvalitu francúzskeho auta.

Renault zavrhol Lagunu už pred nejakým časom. Pomohli k tomu klesajúce predaje v celej strednej triede. Dôvodom mohol byť aj fakt, že s menom Laguna sa spájalo mnoho problémov. Prvé dve generácie rozhodne nemôžeme označiť za spoľahlivé a s treťou generáciou sa pošramotenú reputáciu nepodarilo napraviť. 

V Renaulte sa teda rozhodli pre zmenu mena a z Laguny tu máme nový typ, Talisman. Predstavitelia značky však neradi vidia spájanie Laguny a Talismanu. Talisman je podľa nich úplne novým typom, na vývoji sa podieľali aj zamestnanci Mercedesu. Tí dbali v prvom rade na vysokú kvalitu Talismanu. Talisman tak príde s výborným spracovaním v interiéri a aj s kvalitnejšími materiálmi.

Renault Talisman prichádza do segmentu D, kde bude konkurovať autám ako Ford Mondeo, Volkswagen Passat, či Peugeot 508. Talisman oproti Lagune narástol, a s dĺžkou 4,85 metra môže konkurovať aj Superbu.

Šírkou 1,87 metra a výškou 1,46 metra tiež nezahanbí. Veľký rázvor s hodnotou 2,81 metra napovedá, že v interiéri bude priestoru viac než dosť. Talisman ponúkne vo verzii sedan 608 litrov batožinového priestoru. 

Áno, čítate správne. Talisman príde vo verzii sedan, na rozdiel od Laguny, ktorú vyrábali vo verzii liftback. Okrem trojpriestorovej karosérie uvidíme aj praktickejšie kombi, ktoré by mali Francúzi predstaviť vo Frankfurte.

Talisman stojí na novej predĺženej platforme CMF, rovnako ako nový Espace. Talisman prinesie riadenie štyroch kolies 4Control a adaptívne tlmiče. Veľký Renault príde s niekoľkými jazdnými režimami. Tie budú okrem tlmenia ovplyvňovať aj odozvu a zvuk motora, radenie prevodových stupňov a dokonca aj klimatizáciu.

Pohľad na dizajn je subjektívny, ale podľa nás sa nový Talisman vydaril. Nevyzerá síce tak dobre ako predchádzajúca Laguna vo verzii coupé, ale dizajn je rozhodne zaujímavejší než pri predchodcovi. Talisman príde s LED svetlami vpredu aj vzadu. Zákazníci môžu voliť medzi 16“ základnými diskami a veľkými 19“ diskami.

V interiéri nájdeme 4,2“ stredový displej s dotykovou obrazovkou. Vyššie verzie dostanú väčší 8,7“ displej s multimediálnym systémom R-Link 2. Zákazníci, ktorí zvolia vyššiu výbavu dostanú aj audio systém od spoločnosti Bose s 13 reproduktormi. Podľa verzie čakajte v interiéri aj použité materiály. Základná verzia si musí vystačiť s látkou. Vyššie verzie prídu s koženými poťahmi sedadiel, v ktorých nájdeme aj masážnu funkciu.

Jednu dôležitú vec som ešte nespomenul, motory. Kto by čakal šesťvalce, môže utrieť slzu a ísť k prémiovým výrobcom (pretože snáď už nik iný neponúka v segmente D šesťvalce). Vravíte si, nie je problém, veď dvojliter s turbom je dnes už jasná voľba. Dvojlitrový motor však pod kapotou Talismanu tiež nenájdete. 

Najväčší motor tu má objem len 1,6 litra. A najmenší? Tiež. Teda správne napísané najslabší. Zážihový 1,6 litrový motor bude spriahnutý s 7-stupňovou dvoj-spojkovou prevodovkou EDC a príde v dvoch výkonových verziách. Prvá verzia ponúkne 150 koní a druhá 200 koní. Manuál k benzínu tiež nekúpite.

Pokiaľ preferujete mechanické radenie, jedinou voľbou je diesel. Naftový motor príde tiež s objemom 1,6 litra. Renault ponúkne tri verzie s výkonom 110, 130 resp. 160 koní. 

Najvýkonnejšiu verziu kúpite výhradne s 6-stupňovou dvoj-spojkovou EDC, k slabším verziám môžete objednať aj manuál. Informácie ohľadom akcelerácie a maximálnych rýchlostí jednotlivých verzii zatiaľ Renault nezverejnil. Najúspornejší diesel dCi 110 však vypustí len 95 g/CO2 na kilometer.

Talisman má byť globálnym typom, v Číne predávajú auto s rovnakým názvom už od roku 2012. Na ktoré ďalšie trhy však veľký Renault zamieri, zatiaľ nevieme. Bližšie informácie k Talismanu sa dozvieme pravdepodobne až pred frankfurtským autosalónom. Predaj veľkého Renaultu má odštartovať ešte pred koncom roka.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk

01 - Modified: 2007-07-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Európa čaká na boom obnoviteľnej energie
01 - Modified: 2024-02-14 19:05:00 - Feat.: - Title: Renault sa v minulom roku vrátil k zisku a jeho tržby vzrástli 02 - Modified: 2024-01-17 09:18:44 - Feat.: - Title: Predaje Renaultu sa vlani po štyroch rokoch poklesu vrátili k rastu 03 - Modified: 2023-12-07 09:25:54 - Feat.: - Title: Renault oznámil plány na zníženie výrobných nákladov 04 - Modified: 2023-11-08 09:20:05 - Feat.: - Title: Regulačné orgány schválili reorganizáciu partnerstva medzi Nissanom a Renaultom 05 - Modified: 2023-10-19 07:33:39 - Feat.: - Title: Francúzskemu Renaultu narástli tržby, zameral sa na luxusnejšie modely
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
02. marec 2024 18:47