StoryEditor

Nabíjacie stanice pre elektromobily majú problém. Miznú im káble

21.08.2014, 02:39
Autor:
stlstl
Meď v kábloch od nabíjačiek je lákadlom pre zlodejov v Kanade či USA.

Problém, ktorý trápi Kanadu skôr pripomína situáciu na Slovensku. Kto by si bol pomyslel, že cieľom útokov miestnych zberačov medi budú „nevinné“ nabíjacie stanice elektromobilov.

Kým v Európe majitelia elektromobilov nosia kábel k verejným nabíjacím miestam väčšinou so sebou, za „veľkou mlákou“ je situácia iná. Pripojiteľná koncovka je súčasťou každej nabíjacej stanice. Teda až do chvíle kým ju niekto neodreže. Ak stanica nedobíja, kábel nie je pod elektrickým prúdom. Prípady ako vystrihnuté so slovenských reálií, sa šíria vo Vancouveri a jeho okolí.

Dôvodom na krádež sú podľa informácií peniaze, a teda vysoká výkupná cena farebného kovu. Zlodeji  dostanú v zberných surovinách podľa dostupných údajov za približne kilo medi 8 kanadských dolárov, teda okolo päť a pol eura. Koľko suroviny ukrýva jeden kábel nie je známe. Závisí od dĺžky či technológie. 

Krádeže sa však majú pomaly dostávať aj do severnej časti Spojených štátov amerikých. Zlodeji majú pracovať aj v okolí Detroitu. V miestnych výkupoch šrotu už museli zaviesť nové pravidlá. Peniaze vyplácajú len za odpad v hodnote aspoň 25 dolárov. Podobné prípady sa však z času na čas vyskytnú aj v iných častiach USA. 

Zlodeji okrem majetkovej škody spôsobujú aj nepríjemnosti majiteľom elektromobilov. Predstavte si, že z posledných síl prídete k nabíjacej stanici a zistíte, že jej niečo chýba.

Pripravné v spolupráci s TopSpeed.sk

Snímky: topspeed.sk

19. máj 2022 22:50