StoryEditor

Tento Mercedes odkopíroval BMW. Navyše je lacnejší a väčší ako originál

08.05.2016, 00:00

Skôr než začne samotné hodnotenie Mercedesu GLE Coupé, považujem za potrebné všetkým menej informovaným, alebo nerozhľadeným fanúšikom BMW zdôrazniť zásadnú vec. Áno, GLE Coupé je priamou odpoveďou (inými slovami kópiou) typu X6, ktorý prišiel koncom roka 2007. Ale tu sa kopíruje vzájomne.

A to je fakt. A fakt tiež je, že Mercedes s konceptom kupé-sedanu CLS prišiel ešte v roku 2004 (BMW 6GC až v roku 2012), Mercedes triedy B prišiel v roku 2005 (BMW 2 Active Tourer až v roku 2014)..., a vôbec. Doťahovať sa vôbec nemá zmysel, lebo keby sme šli až ku koreňom nezmyselnej naťahovačky, Mercedes-Benz mal prvé auto s piestovým spaľovacím motorom na svete ešte v roku 1886.

Týmto by som rád dal definitívnu bodku za posmešky a narážky na to, že GLE Coupé je hotovou kópiou X6. Je totiž úplne normálne, že konkurenti sa vzájomne dorovnávajú. Tak to má byť, na to je na svete konkurencia a neustály zápas o trh. Model GLE Coupé, podľa očakávania a jeho imidžovej dôležitosti, získate len s tým naj, čo má Mercedes pre novú generáciu vozidiel vyvinuté.

Pod jeho kapotou nenájdete menej ako 6-valcové motory. Všetky motorické verzie (s výnimkou modelov GLE AMG) sú spojené s novou 9G-Tronic prevodovkou a permanentným pohonom oboch náprav 4matic. Tu to zďaleka nekončí. Naopak, len začína. V Štuttgarte pre GLE Coupé a jeho športovejšie naladenie zásadne prepracovali systém vzduchového pruženia Airmatic.

Ako vo videoteste opakovane konštatujem, minimálne v kombinácii s 21" diskami to auto aj v režime Comfort na horších cestách stratilo svetoznámy komfort a pohodlie. Atribút, pre ktorý veľký Mercedes mnohí stále volia pred BMW. Testovaná verzia však nebola vybavená ďalšou perličkou, doplnkovým systémom vzduchového pruženia ADS+.

Tento sa neustálou kalibráciou adaptabilných tlmičov neprestajne stará o optimalizáciou nastavenia charakteristiky pruženia/tlmenia podľa vodičom predvoleného programu Dynamic select. Dá sa teda predpokladať, že s ním bude komfortný režim pohodlnejší a športový vďaka ďalšiemu stupňu Sport+ naopak agresívnejší. Ale viac nájdete vo videoteste.

Miro Glasa

Mercedes-Benz GLE Coupé 350d rok výroby 2015

PLUSY: + imidž na "nezaplatenie", top prémiovka, + vydarený dizajn (až na prednú časť), + veľkoleposť, majestátnosť (nový kráľ ciest), + "športové" jazdné vlastnosti ako X6, + špičkové technológie a asistenti vodiča, + 9-st. prevodovka je skvelá, radí hladko až nebadateľne (no nie je 9 už priveľa?), + ergonómia interiéru, + 4 jazdné režimy dynamic select, + offroad režim až do 80 km/h, + kvalita obrazu kamier, + skvelé LED auto adaptívne svetlá ILS, + kufor (650/1720 l - zásadne viac než X6), + V6 motor (zvuk, parametre, dynamika), + vyhrievanie/chladenie nápojov, + Distronic+ ide do zastavenia a rozbehne sa, + držanie jazd. pruhov (aj bez dvoch čiar), + výborné športovo/komfortné sedadlá, + audio Harman Kardon L7 nie je špičková možnosť, no za daný príplatok postačí, + dojazdové koleso, + až 93 l nádrž bez príplatku (dá 1000 km).

MÍNUSY: - obmedzený výhľad, (vzad, malé zrkadlá, volant+clona výhľad ako z tanku), - najtuhší airmatic aký poznám (s 21"), - citlivý na koľaje, - vysoká nakladacia hrana kufra, - praskanie náprav pri manévrovaní, - 4 dospelí (nad 185 cm) vzadu nepohodlne, - zastaraný interiér/stredový panel, - nad 140 km/h vyššia hlučnosť vnútri, - napriek 9-st. prevod. len priemerná spotreba, - horšie nastupovanie (výška a vysoký posed vs nízka strecha).

Pripravné v spolupráci s TopSpeed.sk

01 - Modified: 2023-09-21 10:00:00 - Feat.: - Title: VIDEO Sleduj nadupaný trailer k prequelu Hunger Games. Balada o hadoch a vtáčatkách vyzerá naozaj skvele 02 - Modified: 2023-09-16 09:00:00 - Feat.: - Title: Pozri si trailer na nových Simpsonovcov. Spolu s 35. sériou ti prinášame aj zaujímavé fakty, ktoré si o žltej rodinke netušil 03 - Modified: 2023-09-11 12:01:14 - Feat.: - Title: Zemetrasenia v Maroku sprevádzali záhadné modré záblesky. Mimozemšťania či predzvesť katastrofy? Odborníkov jav rozdeľuje 04 - Modified: 2023-09-11 09:43:26 - Feat.: - Title: VIDEO Nechutný trend na Novom Zélande. Ľudia režú hlavy zvieratám, ľudia sa vozili na mŕtvom žralokovi po pláži 05 - Modified: 2023-09-24 11:30:00 - Feat.: - Title: Sleduje auto tvoj chúlostivý život? Známe automobilky zhromažďujú extrémne citlivé osobné údaje, nedá sa s tým nič urobiť
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
24. september 2023 18:00