StoryEditor

Chcete zistiť reálny počet kilometrov na aute? Vyskúšajte tento trik

20.05.2016, 00:00
Autor:
TopSpeedTopSpeed

Máte záujem o kúpu jazdeného auta? Našli ste auto v inzeráte, no inzerát je skromný, fotky biedne a samozrejme chýba počet prejdených kilometrov? Auto však vyzerá, že za to stojí, tak začínate zisťovať všetko, čo je na internete voľne dostupné.

Uvedieme krátky príklad: Zaujímate sa iba o autá staršie ako 4 roky – novšie autá sa nemusia podrobiť TK a EK. Samozrejme, služby poskytované na stránke www.seka.sk alebo www.ko.sk poznáte.

Zadáte si do kolónky evidenčné číslo, prepíšete vygenerovaný kód a dúfate, že dané auto systém pozná. Ale omyl. Nepočítali ste so situáciou, že vám vyskočí kolónka - k danému evidenčnému číslu neexistuje žiadny záznam. To znamená, že súčasný majiteľ neabsolvoval takzvanú administratívnu kontrolu na STK, pri ktorej sa do systému vkladá nové evidenčné číslo.

Čo teraz? Budete volať hneď na inzerát? Áno, môžete a zistíte si okrem ďalších informácií i VIN číslo auta. Ale čo v prípade, že Vám ho predávajúci nepovie, a Vy sa chcete pozrieť na stav kilometrov pri TK a EK? Je tu ešte jedná možnosť, stránka Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

Na tejto stránke si môžete zistiť, kde má auto uzatvorené povinné zmluvné poistenie. V čom spočíva fígeľ? Do prvej kolónky zadajte značku a do druhej dátum. Neudávajte dnešný dátum, ale povedzme o rok späť, napríklad 9.5.2015 (2014). Tak získate predchádzajúce evidenčné číslo a to následne môžete znova preveriť na stránke www.seka.sk alebo www.ko.sk.

TopSpeed.sk

Tento fígeľ funguje i vtedy, keď sa chcete dozvedieť, či Vaše staré auto, ktoré ste s ťažkým srdcom predali, ešte stále jazdí. Samozrejme, údaje na týchto portáloch sú informatívneho charakteru. Niekedy sa proste môže pomýliť i technik pri zadávaní údajov do systému, alebo mohlo mať auto stočené kilometre pred prvou kontrolou.

Na záver musíme tiež napísať, že nie je dôležité, koľko má auto kilometrov, ale ako sa s ním jazdilo a servisovalo. Preto sa nenechajte odbiť vyšším stavom, ako je magických 150 000 kilometrov pri 15 ročnom aute.

Ak sa majiteľ vzorne staral, tak auto s veľa kilometrami bude ešte dlho slúžiť. Pri kúpe jazdeného auta tiež nedávajte vždy na prvý dojem, ale zoberte si so sebou nejakého fanúšika áut, ktorý isto rád pomôže pri rozhodovaní. Navonok pekné a čisté auto po dôchodcovi môže byť v horšom stave, ako si myslíte.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk

01 - Modified: 2022-05-11 13:40:00 - Feat.: - Title: Ukrajina zmení značenie svojich áut. Z tabuliek EČV odstráni písmená Z a V 02 - Modified: 2022-05-11 11:57:56 - Feat.: - Title: Pred 75 rokmi sa zrodila automobilová legenda. Dnes ide o vôbec najslávnejšie vozidlá sveta 03 - Modified: 2022-05-11 10:00:20 - Feat.: - Title: Novinka od Bentley meria cestujúcim teplotu, len aby ich mohla rozmaznávať 04 - Modified: 2022-05-11 08:52:44 - Feat.: - Title: Bizarný výtvor Nemcov: SUV bez dverí a okien za takmer milión eur 05 - Modified: 2022-05-10 09:16:00 - Feat.: - Title: Stúpajúcemu počtu elektromobilov v Európe chýbajú nabíjačky, tvrdí štúdia
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
09. august 2022 11:12