Kamión - Ilustračná snímkaStockExpert
StoryEditor

Nemci hádžu polená aj slovenským dopravcom, zakázali víkendové spanie v kamióne

01.06.2017, 00:00
Opatrenie mieri predovšetkým proti lacným dopravcom z východnej Európy.

Nemecko po zavedení minimálnej mzdy opäť znepríjemňuje život dopravcom zo zahraničia. Od 25. mája platí nové nariadenie, podľa ktorého nesmú vodiči v kabíne kamióna tráviť takzvaný týždenný odpočinok. Ide o povinnú pauzu s dĺžkou 45 hodín, ktorú majú vodiči predpísanú po šiestich dňoch za volantom, väčšinou ju čerpajú cez víkend. Dopravcovia zmenu kritizujú.

Pri kontrole sa vodiči musia preukázať dokladom o zaplatenom ubytovaní. Za každú hodinu, ktorú strávili proti vyhláške v kabíne, dostanú pokutu 60 eur, zamestnávateľ trojnásobok.

Opatrenie mieri predovšetkým proti lacným dopravcom z východnej Európy, ktorí vysielajú vodičov na niekoľko týždňov jazdiť po Nemecku. Dotkne sa však aj českých firiem, hoci tie väčšinou taký model podnikania nevyužívajú.

"Z veľkých Európanov sa zrazu stávajú nekompromisný ochrancovia vlastných záujmov," kritizoval toto nemecké opatrenie europoslanec a šéf SaS Richard Sulík v komentári pre HN. Tvrdí, že ide o ďalší "krok Nemecka v boji proti východoeurópskym autodopravcom" a že "slovenskí autodopravcovia dostávajú jednu ranu za druhou."

​Podľa Martina Felixa z českého združenia Česmad Bohemia opatrenie pocítia hlavne dopravcovia, ktorí jazdia dlhé trasy cez Nemecko, napríklad do Španielska. "Veľmi často sa stáva, že šesť dní na cestu tam a späť nestačí a vodič musí stráviť víkend v Nemecku," hovorí Felix. Podľa neho je to ďalší krok k obmedzeniu konkurencie zahraničných dopravcov.

Niektorí dopravcovia sa podľa Felixa už rozhodli z dlhých trás odísť. Za podivné považuje tiež to, že zákon v Nemecku zverejnili 24. mája a začal platiť hneď na druhý deň.

Felix tvrdí, že problém nespočíva v tom, že by dopravcovia museli platiť za hotel, ale ide o to, že nemajú s kamiónmi kde pri hoteloch zaparkovať. "Vodič nemôže opustiť kamión s nákladom. Pri hoteloch nie sú parkovacie miesta," dodáva Felix. Obáva sa, že zákaz povedie k tomu, že východoeurópski dopravcovia budú táboriť v kamiónoch pri česko-nemeckých hraniciach.

Viacero západoeurópskych krajín sa snaží o zavedenie podobných opatrení dlhšiu dobu. Zrejme najznámejšie je stanovenie povinnej minimálnej mzdy. Za tú dostali českí dopravcovia napríklad vo Francúzsku pokuty, vlani zakázala spanie v kamiónoch cez víkend Belgicko. Ochranárske opatrenia sú najrozšírenejšie vo Francúzsku, kde ich zaviedol ešte za svojho pôsobenia na ministerstve hospodárstva a financií súčasný prezident Emmanuel Macron.

01 - Modified: 2023-03-27 11:17:05 - Feat.: - Title: Nemecká ministerka vnútra očakáva skorú dohodu o mzdách verejných zamestnancov 02 - Modified: 2023-03-27 09:46:52 - Feat.: - Title: Pri požiari domova dôchodcov v Berlíne utrpeli ťažké zranenia dvaja ľudia 03 - Modified: 2023-03-27 09:32:35 - Feat.: - Title: Podnikateľská nálada v Nemecku sa zlepšila piaty mesiac po sebe, tvrdí ekonomický inštitút Ifo 04 - Modified: 2023-03-27 09:21:15 - Feat.: - Title: Dopravu v celom Nemecku ochromil štrajk, milióny ľudí majú problém dostať sa do práce 05 - Modified: 2023-03-26 08:51:43 - Feat.: - Title: Na mníchovskom letisku začína dvojdňový štrajk. Dotkne sa 1 500 spojov
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
27. marec 2023 13:44