StoryEditor

Diesel nás nepodviedol. Európa by nemala staviť výlučne na elektromobily, tvrdí šéf OMV

29.11.2017, 09:57
Autor:
TASRTASR
Šéf koncernu OMV varuje pred tým, aby krajiny v rámci odklonu od tradičných spaľovacích motorov stavili len na elektrickú mobilitu.

"Elektrická mobilita určite príde a v budúcnosti zažijeme väčšiu diverzifikáciu vozového parku, no nemali by sme staviť na jedinú technológiu," povedal šéf rakúskeho koncernu OMV Rainer Seele, počas obchodného stretnutia Business Lunch, ktorú vo Viedni zorganizovala Raiffeisen Bank International.

Rozvoj elektrickej mobility bude v rôznych regiónoch sveta a aj v rámci Európy odlišný, napríklad, vo východnej Európe príde iným tempom než v západnej. Ropa a zemný plyn budú aj v budúcnosti potrebné, preto nevidí pre OMV nevyhnutnosť k výrazným zmenám činnosti.

Podľa neho by prioritou nemal byť počet určitého typu vozidla na cestách, ale zníženie emisií oxidu uhličitého. "Ako tak pozorujem vývoj v registráciách nových vozidiel, spotrebitelia sú natoľko neistí, že prechádzajú z dieselov na benzínové vozidlá. A to je ten najväčší nezmysel," myslí si Seele. "Podľa špecifických emisií CO2 je diesel neporaziteľný. Diesel nás nepodviedol."

TopSpeed

​Podvody sa diali pomocou softvéru pre dosiahnutie dobrých hodnôt pri meraniach, ktoré by sa inak nedali splniť. Aj v prípade oxidov dusíka sa emisie výrazne znížili. Samotná elektrická mobilita zápasí s množstvom prekážok, napríklad, pri získavaní surovín na výrobu batérií alebo budovaní infraštruktúry.

"Existujú predsa aj alternatívne technológie. Hovorím najmä o vodíkových technológiách, ktoré sa podľa môjho názoru zanedbávajú. Potešilo by ma, keby politika podporovala tému vodíka rovnako ako tému elektromobilov," dodal Seele.

Nie je prekvapením, že šéf OMV podporuje zemný plyn. "V dlhodobom horizonte predpokladáme, že spotreba ropy klesne a spotreba zemného plynu stúpne. Aj z hľadiska klímy je to rozumné a výhodné, keďže zemný plyn má spomedzi fosílnych palív s odstupom najlepšiu ekologickú bilanciu."

Ak chce Európa rýchlo znížiť emisie CO2, mala by obmedziť spotrebu uhlia tak, ako sa to úspešne podarilo v USA. Európske krajiny by mali prestať umelo dotovať uhlie a ceny energií sa dostanú na úroveň, na ktorej bude môcť zemný plyn úspešne konkurovať.

Zemný plyn má podľa Seeleho budúcnosť aj v lodnej doprave. Prechod od ťažkého vykurovacieho oleja k dieselu už zaznamenal úspech, dlhodobo tu existuje potenciál pre zemný plyn.

01 - Modified: 2026-01-12 13:00:00 - Feat.: - Title: Poznáme víťaza ankety Európske auto roka 2026. Titul získala značka po vyše 50 rokoch 02 - Modified: 2026-01-12 10:29:26 - Feat.: - Title: Rýchlokurz zvládania šmyku: Tieto tipy od odborníka môžu zachrániť nejedného vodiča 03 - Modified: 2026-01-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Meno sa mení, ambície rastú: Vyskúšali sme mexického nástupcu ikonickej Kia Ceed 04 - Modified: 2026-01-09 23:00:00 - Feat.: - Title: Najštýlovejší Peugeot súčasnosti? Novinka ponúka i funkciu, ktorou prekoná prémiovky 05 - Modified: 2026-01-09 13:15:00 - Feat.: - Title: Simpsonovci a ich predpovede na rok 2026. Niektoré sa už naplnili, ostatné sú desivejšie než kedykoľvek predtým
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
13. január 2026 08:03