StoryEditor

Škoda na slávnom okruhu stanovila rýchlostný rekord. Je zaujímavé, ako to Kodiaq RS dosiahol

14.06.2018, 12:10
Za volantom sedela v pripravovanej výkonnej českej novinke Kodiaq RS známa automobilová pretekárka Sabine Schmitzová.

Dlhé očakávania fanúšikov značky Škoda sa naplnili a automobilka už v októbri plánuje svetovú premiéru nového ostrého modelu Kodiaq RS. Vysokovýkonný automobil sa výrobca rozhodol pred premiérou otestovať na slávnom nemeckom okruhu Nürburgring.

Úseky na legendárnej Severnej slučke sú známe mnohým fanúšikom motoristického športu na celom svet. Žiadna iná trať totiž nie je náročnejšia, nikde inde sa vodiči a ich automobily nepriblížia viac k svojim limitom, než na tomto okruhu v nemeckom regióne Eifel.

Škoda teda zverila novinku v maskovaní do rúk známej automobilovej pretekárky Sabine Schmitzovej, ktorá na Nürburgringu pravidelne štartuje v okruhových majstrovstvách a v 24-hodinových pretekoch.

Sama pretekárka odhaduje, že tento okruh už prešla viac ako 30-tisíc krát. Cíti sa tu teda ako doma a teraz sadla za volant ostrého sedemmiestneho SUV.

Okrem dizajnových verzií Scout či Sportline pribudne do ponuky koncom tohto roka aj spomínaný športový variant, ktorý bude disponovať dvojlitrovým Bi-TDI naftovým agregátom s výkonom 176 kW (239 koní) a najvyšším krútiacim momentom rovných 500 Nm.

Spomínaný motor bude dodávaný výhradne do modelu Kodiaq RS. Okrem toho bude mať vodič možnosť využiť adaptívny podvozok DCC vrátane voliteľného profilu jazdy Driving Mode Select, progresívne riadenie a pohon všetkých kolies.

„Škoda Kodiaq RS ma na trati skutočne baví,“ hovorí Sabine Schmitzová. „ŠKODA s modelom naplno využila potenciál veľkého SUV. Pokojne si viem predstaviť, že v budúcnosti by som Kodiaq RS na Nordschleife stretávala častejšie,“ dodáva Schmitzová.

Po úspešnom absolvovaní niekoľkých kôl sa známej automobilovej pretekárke dokonca podarilo stanoviť rýchlostný rekord. Okruh s dĺžkou 20,832 kilometra prešla za 9:29:84 minúty.

Kodiaq RS sa teda stal najrýchlejším sedemmiestnym SUV modelom na okruhu Nürburgring. Dôležité je tu však zdôrazniť, že ide o "kategóriu" sedemmiestnych športovo-úžitkových modelov.

​To je zaujímavý marketingový trik značky, keďže v skupine klasických ostrých SUV automobilov by to Kodiaq RS proti konkurencii ako Mercedes GLC 63 AMG či BMW X5 M určite nezvládol. Takto sa však, uvidíme dokedy, Škoda môže spokojne chváliť rýchlostným rekordom svojho ostrého sedemmiestneho modelu Kodiaq RS.

Za vývoj automobilu je zodpovedný František Drábek, vedúci produktového radu Compact zo Škoda Auto. Rekordnú jazdu „svojho“ automobilu zažil aj osobne na sedadle spolujazdca. „KODIAQ RS stelesňuje všestrannosť a priestornosť rodinného SUV, rovnako ako emócie a dynamiku,“ zdôrazňuje František Drábek.

Že sa Schmitzová počas jazdy pomerne zabávala a že bol Drábek taktiež prítomný v kabíne dokazuje, že automobilke išlo skôr o marketingový ťah, než o dosiahnutie čo možno najlepšieho času. Hoci ani hodnota 9:29:84 nie je úplne na zahodenie.

01 - Modified: 2023-05-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Máte na firmu napísané auto? Za takýchto podmienok ho môžete používať aj na súkromné účely 02 - Modified: 2023-05-26 11:39:47 - Feat.: - Title: Poistka nemusí pokryť škody. Poradíme, ako jazdiť v daždi a vyhnúť sa aquaplaningu 03 - Modified: 2023-05-26 09:44:29 - Feat.: - Title: Zmätený môže zostať i skúsený vodič. Dokážete zareagovať na pokyny policajta? 04 - Modified: 2023-05-27 17:00:00 - Feat.: - Title: Toto je deväť najmenej spoľahlivých áut. Vieme najčastejší dôvod poruchy, tvrdí ADAC 05 - Modified: 2023-05-25 12:38:54 - Feat.: - Title: Najpredávanejší elektromobil na Slovensku rozširuje ponuku. Aj o najluxusnejšiu Škodu
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
29. máj 2023 07:52