StoryEditor

Auto je ekologickejšie, no vyzerá rovnako. Volvo predstavilo zaujímavý plán

19.10.2018, 11:30
Vyzerá rovnako, no je o niekoľko percent ekologickejšie. Taká je podstata špeciálneho modelu XC60 T8, ktorý predstavuje budúce plány značky - od roku 2025 bude plastová zložka modelov obsahovať 25 percent recyklovaných plastov.

Automobilka Volvo je známa nielen bezpečnosťou svojich áut, ale tiež ekologickými riešeniami pri ich výrobe. V lete predstavila špeciálne skonštruovanú verziu športovo-úžitkového modelu XC60 vo verzii T8 s technológiou plug-in hybrid.

Tá vyzerá na pohľad rovnako ako "klasický" model, avšak niektoré z jej plastových komponentov boli nahradené ekvivalentmi s obsahom recyklovaných materiálov.

„Spoločnosť Volvo Cars sa zaviazala k znižovaniu svojej globálnej environmentálnej stopy na minimum,“ vyhlásil Håkan Samuelsson, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Cars.

„Starostlivosť o životné prostredie je jedna zo základných hodnôt spoločnosti Volvo a budeme pokračovať v hľadaní nových spôsobov, ako ju začleniť do nášho podnikania. Toto auto a naša ambícia týkajúca sa recyklovaných plastov sú ďalšie príklady plnenia tohto záväzku,“ dopĺňa Samuelsson.

Interiér unikátneho modelu XC60 je vybavený stredovou konzolou vyrobenou z obnoviteľných vlákien a plastov z vyradených rybárskych sietí či námorných lán. Podlahu následne zdobí koberes s obsahom vláken vyrobených z plastových PET fliaš a recyklovanej bavlnenej zmesi z nepoužiteľných odrezkov od výrobcov oblečenia.

PET vlákna z recyklovaných plastových fliaš boli použité aj na sedadlách. Použité sedadlá zo starých vozidiel Volvo boli následne využité na výrobu zvukopohltivého materiálu pod kapotou vozidla.
 
Model XC60 z recyklovaných plastov bol odhalený na samite o ochrane oceánov Ocean Summit počas zastávky pretekov Volvo Ocean Race v Göteborgu. Hlavná myšlienka pretekov podporujúcich trvalo udržateľný rozvoj sa sústredí na partnerstvo s environmentálnou kampaňou Organizácie Spojených národov „Clean Seas“ za čistejšie moria.

„Rozsiahlejšia recyklácia a opätovné použitie plastov sú veľmi dôležité v našom úsilí o zvrátenie trendu znečisťovania plastmi,“ povedal Erik Solheim, šéf Programu OSN pre životné prostredie.

„Opatrenie spoločnosti Volvo v podobe začleňovania plastového odpadu do konštrukcie ich budúceho vozidlového parku stanovuje nový štandard, ktorý, ako dúfame, budú nasledovať ďalšie spoločnosti automobilového priemyslu. Je to dôkaz toho, že tento problém sa dá riešiť dizajnom a inováciami,“ dodáva Solheim.

Ambícia týkajúca sa recyklovaných plastov je najpokrokovejšie vyhlásenie, pokiaľ ide o používanie recyklovaných plastov výrobcom automobilov vyššej triedy. Predstavuje ďalší dôkaz plnenia záväzku spoločnosti Volvo vo vzťahu k zmierňovaniu vplyvu na životné prostredie v rámci všetkých prevádzok a produktov.

V lete 2018 sa spoločnosť zaviazala k tomu, že do konca roka 2019 odstráni zo všetkých svojich priestorov a podujatí plastové položky na jedno použitie.
 
Ešte v roku 2017 pritom ohlásila revolučný záväzok elektrifikovať všetky nové vozidlá Volvo, ktoré budú uvedené na trh po roku 2019. Túto stratégiu firma ešte posilnila vyhlásením, že jej cieľom je do roku 2025 dosiahnuť, aby 50 percent jej celosvetového predaja tvorili vozidlá na čisto elektrický pohon.

01 - Modified: 2023-06-05 12:34:44 - Feat.: - Title: Po náraste prišiel pád. Na Slovensko prišlo v máji medziročne o stovky jazdeniek menej 02 - Modified: 2023-06-05 13:35:00 - Feat.: - Title: Inšpirované vesmírom: Briti svetu predstavili ohromujúcu edíciu ultra-luxusného SUV 03 - Modified: 2023-06-05 09:45:38 - Feat.: - Title: Ako bojovať s prehrievaním motora? Nejde o problém, ktorý vodičov potrápi jedine v lete 04 - Modified: 2023-06-03 09:30:00 - Feat.: - Title: Šikovní Slováci vytvorili moderný roadster pre 16-ročných. S výrobou začnú čoskoro, na výber bude benzínová aj elektro verzia 05 - Modified: 2023-06-02 22:00:00 - Feat.: - Title: Vrecká na zvracanie ako štandard výbavy? Elektromobily umocňujú chorobu z pohybu
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
05. jún 2023 22:23