StoryEditor

Elektromobily nezlacnejú. Práve naopak, môžu zdražieť, hovorí šéf Jaguaru

24.09.2019, 11:40
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Akumulátory sú kľúčovým komponentom elektromobilov. Ich cena zásadne ovplyvňuje finančnú dostupnosť celého auta.

Výraznejšiemu rozmachu elektromobility v tejto chvíli nebráni len poddimenzovaná sieť nabíjacích staníc a nepripravená infraštruktúra, ale aj vysoké ceny samotných elektromobilov. Môžu za to predovšetkým akumulátory, ktoré neraz tvoria až polovicu ich výslednej ceny. Ak čakáte, že sa ich ceny postupne znížia, ste možno na omyle.

Elektromoblita a jej masívne legislatívne presadzovanie dnes nabrali na takej intenzite, že je to nezvratný proces a minimálne na nejaký čas sa elektromobily stanú súčasťou sveta mobility. Už to nie je len o teoretizovaní a atraktívnej technológii, automobilky museli prejsť k činom a začínajú posielať na trh prvé reálne elektromobily.

​K Tesle, ako priekopníkovi tohto odboru, sa postupne pridávajú aj ostatné značky, čo začína vyvíjať obrovský tlak na cenu samotných elektrických áut. Sociálne nespravodlivé systémy dotácií sa ukazujú ako nedoriešené, a tak celá Európa s nádejou upiera zrak k výrobcom a očakáva taký pokles cien elektromobilov, aby si ich mohla dovoliť podstatne širšia skupina motoristov.

Šéf skupiny Jaguar Land Rover, Ralf Speth, však vyvádza všetkých snívajúcich z omylu. Podľa neho sa s rastúcim dopytom po akumulátoroch môže stať pravý opak. Ich ceny pôjdu hore. Celý problém tkvie v akumulátoroch. Aby mohlo dôjsť k ich výraznému zlacneniu, ktoré by sa následne premietlo do nižších predajných cien finálnych elektromobilov, musí dôjsť k ich lacnejšej výrobe.

Ak by sme podľa Spetha aj uvažovali s možnosťou, že súčasné li-ion akumulátory začnú technologickí giganti produkovať lacnejšie, ich zvyšujúce sa predaje vytvoria tlak na dopyt a vyššiu spotrebu obmedzeného nerastného bohatstva potrebného na ich výrobu. Samozrejme, nie je vylúčený ani príchod nových technológií akumulátorov, tie ich však znova len predražia.

Ceny surovín ešte porastú

Speth však vo svojich predpovediach zachádza ešte ďalej a varuje, že je veľmi reálne dokonca zvýšenie cien akumulátorov. Kým sa nenájde technológia vylučujúca používanie vzácnych kovov, nemôžeme čakať zlepšenie. Podľa jeho odhadov sa minimálne päť najbližších rokov na žiadne zlacňovanie akumulátorov automobilky spoliehať nemôžu.

Václav Nývlt, Technet.cz

​Ako cesta sa zatiaľ neukazuje ani rozširovanie dobíjacej infraštruktúry, ktorá síce umožní znížiť proklamované dojazdy (čo by zlacnilo cenu akumulátorov s nižšou kapacitou), no zároveň zvýši nároky na dobíjaciu sieť využívajúcu ďalšie nerastné suroviny. Speth pritom vie, o čom hovorí. Elektrický Jaguar i-Pace je totiž nositeľom európskeho titulu Auto roka 2019 a celý koncern sa vývojom a potenciálom elektrických áut zaoberá už niekoľko rokov.

Vodík na scénu, prosím

Európa, ktorá sa na elektromobilitu spolieha v najvyššej miere, sa tak ocitá v pasci. Pozícia rukojemníka veľkých ťažobných spoločností kontrolujúcich bane na nerastné bohatstvo nevyzerá dobre z krátkodobého ani dlhodobého hľadiska.

Olej do ohňa prilievajú aj ropné spoločnosti, ktoré by prišli o výraznú časť svojich ziskov, nehovoriac o nepripravenosti Európy na nový systém zdaňovania elektrického prúdu určeného na pohon elektromobilov. Jednotlivé štáty totiž musia riešiť výpadky spotrebných daní z fosílnych palív. Z ekológie sa tak stáva predmet obrovského obchodu, ktorého chápadlá a štruktúry sa v pozadí celej „eko“ mašinérie ešte len vytvárajú.

​Zaujímavé na tom všetkom je, ako nenápadne sa začína k slovu hlásiť vodík. Automobilky si evidentne nemôžu dovoliť staviť všetko na jednu kartu a uvažujú triezvejšie ako mnohí na oko „zelení“ politici. Stane sa teda reálnym pohonom budúcnosti vodík? Alebo majú producenti akumulátorov v rukáve eso, o ktorom sa zatiaľ nahlas nehovorí? Zdá sa, že to ukáže až budúcnosť. Isté však je, že riešenie tejto situácie musí prísť skôr, než si mnohí uvedomujú.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2023-03-22 13:57:11 - Feat.: - Title: Čo nám núkajú USA za migy? Viper je najpokročilejší útočný vrtuľník, ciele lokalizuje na väčšie vzdialenosti 02 - Modified: 2023-03-21 14:19:46 - Feat.: - Title: Amerika pre Európu: Ford odhalil elektrický crossover, menom bude ľudí znova zavádzať 03 - Modified: 2023-03-22 10:40:00 - Feat.: - Title: Analýza: Prevratné batérie zmenia svet elektromobilov, len ich zatiaľ nikto nevyrobil 04 - Modified: 2023-03-21 10:27:45 - Feat.: - Title: S prezúvaním auta sa neunáhlite. Kedy je vhodná doba a ako skladovať pneumatiky? 05 - Modified: 2023-03-20 12:28:37 - Feat.: - Title: Legendy, ktoré jazdili aj po našich cestách. Spoznáte v kvíze ikonické autá 90. rokov?
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
22. marec 2023 20:54