Škoda Auto
StoryEditor

Legendárna Škoda Fabia RS by sa mohla vrátiť. Ako elektromobil

06.11.2017, 23:00
Autor:
idnes.czidnes.cz
Zdá sa, že legenda sa vráti. Ako veľmi špeciálne auto.

Koncern Volkswagen podľa informácií britského Autocar uvažuje, že medzi prvými elektromobilmi, ktoré uvedie v najbližších rokoch na trh, by mohli byť dynamické verzie existujúcich sériových áut. A medzi nimi by sa mala objaviť aj Škoda Fabia RS.

Fabia RS sa predávala v dvoch generáciách, ale jej výroba skončila v roku 2014 s príchodom aktuálne tretej generácie Fabie. Teraz je na obzore jej návrat, ktorý by paradoxne mohol prísť s rozvojom „ekologických" elektroáut.

​Britský Autocar totiž prišiel s informáciou, že koncern Volkswgen uvažuje o tom, že sľub uviesť do roku 2025 na trh 30 elektromobilov realizuje nielen predstavením úplne nových modelov, ale logicky aj rozšírením ponuky tých existujúcich.

Okrem rýdzo úsporných variantov v podobe napríklad elektrického Golfu alebo hybridného Superbu by to mohli byť aj dynamické varianty v podobe modelov Seat Cupra a Škody Fabie RS.

„Nemôžeme jednoducho len ľudí prepnúť od bežných áut k elektrickým. To je proces, ktorý môže trvať desaťročia. Musíme však ľuďom ukázať krok za krokom, aké možnosti elektrifikácia ponúka, "uviedol nemenovaný zdroj Autocar.

Škoda už síce v minulosti vylúčila návrat Fabie RS so spaľovacím motorom, ale iné možnosti nie sú zavrhnuté. „Pre ďalšie generáciu Fabie by mohla existovať alternatíva, mohli by sme sa pozrieť na trochu iné príležitosti," povedal údajne Autocar predseda predstavenstva Bernhard Maier. Na otázku, či to znamená elektrifikácie, odpovedal: "Áno, to by dávalo zmysel."

Škoda ale plány na oživenie Fabie RS oficiálne popiera. „Fabia RS v plánoch na najbližšie roky nie je," povedal pre náš sesterský portál iDnes.cz Pavel Jína z tlačového oddelenia Škoda Auto. „Škoda pre svoje budúce modely zvažuje niekoľko druhov pohonu vrátane elektrického. E-mobilita je veľmi dôležitou súčasťou našej Stratégie 2025“, doplnil Jína.

Škoda ponúkne do roku 2025 päť elektrických áut," vyhlásil Bernhard Maier tento rok v marci. Úplne prvým autom bude v podaní Škody plug-in hybridný Superb, ktorý dorazí v roku 2019. Prvé čisto elektrické auto má mladoboleslavská značka predstaviť v roku 2020, bude to veľký crossover vychádzajúce z tohto roku predstavenej štúdie Vision E. Auto bude stáť na novej čisto "elektrickej" modulárnej platforme koncernu Volkswagen pomenovanej MEB.

01 - Modified: 2022-05-06 20:51:31 - Feat.: - Title: Dostupný základ zo Španielska? Malé elektromobily Škody, Cupry a Volkswagenu prvýkrát oficiálne 02 - Modified: 2022-05-07 22:38:43 - Feat.: - Title: Nová Fabia je výrazný drobec s dobrým vkusom. No s trochu výstrednejšou cenou 03 - Modified: 2022-03-31 11:24:40 - Feat.: - Title: Drobnosť spôsobujúca požiar. Volkswagen zvoláva vyše stotisíc áut rôznych značiek 04 - Modified: 2022-03-25 08:16:12 - Feat.: - Title: Škoda tento rok predstaví zásadnú novinku. Jej autá budú mať úplne nový dizajn 05 - Modified: 2022-03-15 21:27:41 - Feat.: - Title: Vyskúšali sme český hit medzi SUV. Odštartoval novú éru značky
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
02. február 2023 21:42