StoryEditor

Takto vyzerá svetová dominancia a budúcnosť. Toyota naraz predstavila 16 nových konceptov

17.12.2021, 23:00
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Nechceme sa hádať, v minulosti sa určite stali už aj podivnejšie veci, ale máme dojem, že toto musí byť historicky najpočetnejšia premiéra automobilových štúdií na svete.

V jednej chvíli bolo odhalených hneď 16 konceptov značiek Toyota i Lexus v rámci mediálneho brífingu o pripravovanej stratégii súvisiacej s nástupom elektrickej mobility. Automobilový svet šokoval samotný najvyšší šéf japonského koncernu Akio Toyoda a ak máte chuť, môžete skúsiť hádať, aké budúce modely máme pred sebou.

​Tých áut je samozrejme tak veľa a sú natoľko rozmanité, že vám rovno sľubujeme, že sa ešte raz pozornejšie pozrieme na každé z nich. Teda za predpokladu, že Toyota bude natoľko ústretová, aby nám o každom z nich prezradila aspoň základné detaily, zatiaľ je totiž skúpa na informácie.

Obrovská premiéra zahŕňa prakticky všetko, čo si dnes v jednotlivých automobilových segmentoch dokážete v podstate predstaviť. Máme tu mestské mini strihnuté do crossoverov, sedany, SUV, dodávky, pick-up i športové modely, ktoré potešia zarytých fanúšikov ostrej jazdy.

Niektoré z nich sú postavené na základoch známych modelov, mnohé by ale mali byť založené na novej modulárnej elektrickej platforme e-TNGA, čo platí aj pre jediné sériové auto na úvodnej fotke - vpredu uprostred stojí Toyota bZ4X.

Väčšina týchto konceptov by mala byť súčasťou veľkého plánu Toyoty a Lexusu, ktorý počíta s uvedení celkovo 30 elektromobilov na trh do roku 2030, s cieľom pozdvihnúť ročné predaje koncernu na 3,5 milióna vozidiel.

Ďalšou dôležitou správou je, že sa luxusná divízia Toyoty má stať do roku 2035 čisto elektrickou značkou, tým však ambície Lexusu nekončia. Firma by chcela o necelých 15 rokov predávať v Číne, Spojených štátoch a Európe až milión elektromobilov ročne. Aj vďaka tomu, že chce pokrývať prakticky všetky automobilové segmenty.

​Aby Toyota dosiahla tieto ciele, zaviazala sa investovať do roku 2030 takmer 15,6 miliardy eur do vývoja a výroby akumulátorov, čo je o 3,9 miliardy eur viac, ako pôvodne avizovaná čiastka. Japonský koncern ústami svojho šéfa zároveň potvrdil, že čisto batériové modely nebudú jedinou cestou.

Firma bude aj naďalej pracovať na vozidlách poháňaných vodíkom a zdá sa, že pre Toyotu zatiaľ neskončil ani vývoj hybridných technológií. V takzvanom „showroome budúcnosti“ v tejto chvíli sedia čisto elektrické modely bZ (beyond Zero), za oponou sa však ukrýva viac ako len spomínaných 16 áut.

Ak sa pozorne pozriete na fotografiu novej rodiny Lexusov, je zrejmé, že okrem modelov predstavených vo fyzickej podobe, existujú tiež ďalšie kusy odhalené zatiaľ len vo virtuálnej podobe.

Toyota

​Pozrite sa pozorne na fotku so striebornými Lexusmi. Vpredu uprostred je kupé, ktoré by mohlo byť duchovným nástupcom modelu LFA. Akio Toyoda prezradil, že by mal mať dojazd viac ako 700 kilometrov a zároveň schopnosť akcelerovať z miesta na stovku za dve sekundy.

Vpravo od tohto vozidla sú koncepty vystavené v rámci spomínanej konferencie, pričom druhé auto sprava je nový sériový Lexus RZ vychádzajúci z Toyoty bZ4X. Vľavo a vzadu je však ďalších 9 doteraz nevidených Lexusov, takže v skutočnosti tu nemáme premiéru 16 ale 25 konceptov.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2023-03-20 12:28:37 - Feat.: - Title: Legendy, ktoré jazdili aj po našich cestách. Spoznáte v kvíze ikonické autá 90. rokov? 02 - Modified: 2023-03-20 14:23:58 - Feat.: - Title: Veľké rokovania v Bruseli o konci spaľovákov: Slovensko neuvážene otočilo, hovorí pre HN Budajov tajomník 03 - Modified: 2023-03-20 08:28:53 - Feat.: - Title: Spýtali sme sa umelej inteligencie, ako budú vyzerať iPhony. Toto je výsledok 04 - Modified: 2023-03-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Elektromobil pod 20-tisíc eur príde do troch rokov, tvrdí šéf VW dohliadajúci na Škodu 05 - Modified: 2023-03-19 11:00:00 - Feat.: - Title: Honda má jeden z najlepšie jazdiacich hybridov. Nedostatkom sa však nevyhol
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
20. marec 2023 18:00