StoryEditor

Škoda testuje nový vynález. Elektrobicykel využíva ako prenosnú nabíjaciu stanicu

15.11.2018, 12:35
Autor:
ČTKČTKfdvfdv
Spoločnosť DigiLab, ktorá funguje ako startupový inkubátor nápadov Škody Auto, spustila v Prahe pilotnú fázu projektu mobilných nabíjacích staníc pre elektromobily.

Služba bude spočiatku slúžiť firemným vozidlovým parkom a platformám pre zdieľanie áut, ktoré vo svojich flotilách majú vozidlá na elektrinu.

Mobilná nabíjacia stanica je zariadenie pripojené za elektrobicykel. Vďaka tomu sa na základe požiadavky klienta rýchlo dostane na požadované miesto. Disponuje kapacitou 16,8 kWh a energiu z neho možno do bežného typu elektromobilu preniesť za asi štyri hodiny, a to až na úroveň osemdesiatich percent dobitia akumulátora.

​Teraz jazdí podľa odhadu Škody len v Prahe až tisíc elektromobilov. Do tohto čísla sú započítané aj automobily registrované mimo Prahu, ale reálne jazdiace v hlavnom meste. S uvedením prvých elektrických modelov Škoda na trh v roku 2019 možno očakávať ich následný výrazný nárast.

Prvý elektromobil Škody bude vychádzať z modelu Citigo, ďalšie je v pláne elektrické SUV na báze konceptu Vision E. Popri tom bude k dispozícii hybridná verzia modelu Superb.

"Dostatok dostupných nabíjacích staníc je pre súčasných i budúcich majiteľov elektromobilov veľmi dôležitá téma. Mobilná nabíjacia stanica je jedným z riešení pre situácie, keď je batéria v elektromobile na kritickej hranici a majiteľ nemá vo svojom okolí možnosť zaistiť jej dobitie," uviedla vedúca DigiLabu Jarmila Plachá.

Nabíjací "vozík" s elektrobicyklom má v testovacej fáze teda slúžiť firmám, ktoré majú vo flotile elektro-automobily. V budúcnosti sa však, samozrejme, počíta s rozšírením pre súkromných užívateľov elektromobilov.

​V Česku je dostupných vyše 200 dobíjacích staníc, z toho je zhruba polovica rýchlonabíjacia. Do konca roka 2019 má byť v uliciach Prahy vybudovaných celkom 50 rychlonabíjacích staníc a deväť stredne rýchlych nabíjacích bodov.

Škoda Auto DigiLab je centrum Škody pre nové služby a aplikácie. Firma je koncipovaná ako rýchlo reagujúci startup v oblasti informatiky a skúma a vyvíja nové obchodné modely, riešenia a produkty. Medzi hlavné úlohy Škoda Auto DigiLabu patrí výmena skúseností s externými inovátormi.

01 - Modified: 2022-11-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Vodičák v smartfóne aj na Slovensku? Naši susedia ho už úspešne zaviedli v aplikácii 02 - Modified: 2022-11-25 09:18:08 - Feat.: - Title: V Česku sa zrodila svetová špecialita. Motor má od Godzilly a stojí viac ako milión eur 03 - Modified: 2022-11-25 13:44:33 - Feat.: - Title: Hrozba úniku paliva a požiaru. Ford zvoláva do servisov viac ako 634-tisíc svojich SUV 04 - Modified: 2022-11-24 10:50:00 - Feat.: - Title: Až zbytočne dobré? Za volantom jedinečných škodoviek, ktoré však v Európe nekúpite 05 - Modified: 2022-11-23 13:47:06 - Feat.: - Title: Dobieha dokonca aj Teslu. Špičkový Hyundai zahviezdil v náročných testoch bezpečnosti
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
26. november 2022 13:19