netcarshow (Ilustračná snímka)
StoryEditor

Kontroverzná novinka zo Švédska. Volvo chce znížiť maximálnu rýchlosť svojich modelov

05.03.2019, 08:45
Autor:
TASRTASR
Už od budúceho roka by ste na nových modeloch Volvo mohli mať obmedzenú maximálnu rýchlosť "len" na 180 kilometrov za hodinu.

Autá švédskej značky Volvo by v budúcnosti mohli mať obmedzenú maximálnu rýchlosť na 180 kilometrov za hodinu. Automobilka by týmto spôsobom chcela prispieť k bezpečnosti na cestách. Či to prinesie skutočne očakávané výsledky je zatiaľ nejasné.

Novinka by mala platiť pre modely vyrábané od roku 2020, takže by sa maximálna rýchlosť 180 kilometrov za hodinu začala presadzovať už budúci rok. Značka predstavila zníženie maximálnej rýchlosti v rámci stratégie firmy Vision 2020, ktorej cieľom je zvýšenie bezpečnosti cestnej prevádzky, uviedla v pondelok 4. marca 2019 automobilka.

​Obmedzenie maximálnej rýchlosti nie je podľa šéfa Volvo Cars Hakana Samuelssona všeliekom. Dodal však, že ak by tento krok mal zachrániť len jeden ľudský život, nepochybne sa oplatí.

Automobilka Volvo Cars chce spustiť tiež diskusiu o tom, či majú výrobcovia právo, alebo dokonca povinnosť prostredníctvom techniky meniť správanie vodičov.

Maximálna rýchlosť aktuálnych modelov značky Volvo sa líši podľa modelu a motorizácie, niektoré dosahujú až 250 kilometrov za hodinu. Švédska automobilka Volvo Cars vlani predala vyše 642-tisíc vozidiel.

01 - Modified: 2025-12-04 13:00:00 - Feat.: - Title: Päť hviezdičiek nie je samozrejmosť. Test bezpečnosti hodnotil aj čínske automobily 02 - Modified: 2025-12-04 10:06:50 - Feat.: - Title: Hyundai odhalil štýlovú novinku do mesta. Poteší výbavou, ale aj rozumnou cenou 03 - Modified: 2025-12-03 18:22:01 - Feat.: - Title: Dôvera zamestnancov Volkswagenu vo vedenie sa prepadla. Blumeho nový apel na efektivitu narazil na výhrady 04 - Modified: 2025-12-03 13:00:00 - Feat.: - Title: Kráľ sa vracia na scénu. Bestseller od Cupry sa dočká verzie s ikonickým motorom 05 - Modified: 2025-12-03 09:54:19 - Feat.: - Title: „Spaľováky“ môžu byť zachránené: Brusel chce prelomiť ich plánovaný zákaz predaja
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
05. december 2025 08:58