StoryEditor

Tieto modely zabojujú o titul Auto roka na Slovensku. Vlastníte niektoré z nich?

17.01.2022, 13:15
Sedem finalistov ankety Auto roka 2022 na Slovensku postúpilo do finálneho hodnotenia, pričom víťaza spoznáme v priebehu februára 2022.

Hodnotenie predajov, spoľahlivosti či napríklad volenie najlepších automobilov za uplynulý rok je na prelomoch rokov tradíciou naprieč svetom a ani Slovensko sa tomuto trendu nevyhýba. Každoročne preto určuje 15-členná motoristická porota, zložená z renomovaných odborníkov z rôznych médií, top automobilovú novinku na základe jej schopností i vlastností. 

V počiatku sa teda rozhodovalo z celkom troch desiatok adeptov, z ktorých sa výber následne zúžil na aktuálnych sedem finalistov, ktorí postupujú, budú mať na dosiahnutie prestížneho titulu najväčšie šance a z ktorých sa záverečný víťaz vyberie v priebehu galavečera v polovici februára 2022. 

Podmienkou účasti áut v ankete bolo ich uvedenie alebo blízko plánované uvedenie na náš slovenský trh, pričom išlo vždy o výhradne základné modely a nie ich dodatočné varianty, ako napríklad kabriolet, kombi či stále populárnejšie vyhotovenie kupé. Každý člen odbornej poroty má k dispozícii 25 bodov, ktoré delí ľubovoľne medzi automobily.

Hodnotenie je založené na testovacích jazdách na obvyklej trati, kde si všetkých sedem modelov motoristickí novinári vyskúšajú a na základe správania a dojmu z jazdy obodujú. Merací okruh má dĺžku 14 kilometrov a porotu povedie po cestách s najrôznejšou kvalitou povrchu. Tá po jazde model aj hneď ohodnotí.

​Podľa stanovených pravidiel je však potrebné, aby sa spomínaných 25 bodov rozdelilo minimálne medzi trojicu rôznych áut, postupujúcich do finále a každý zo zvolených finalistov môže od každého odborníka získať maximálne 10 bodov.

Do výberu siedmich áut sa mimochodom dostali autá naprieč cenovými i cieľovými skupinami - nechýbajú ľudové lacné modely, elektromobil, kompaktný hatchback, SUV a ani napríklad crossover. Je vo výbere v galérii vyššie aj váš model, prípadne ktorému by ste dali za seba hlas? 

19. máj 2022 23:42