StoryEditor

Ford znovuzrodil svoj model z 90. rokov. Výnimočná praktickosť a sedadlá hodíte do práčky

28.06.2019, 11:03
Ford sa púšťa s ostatnými na vlnu elektromobility. Na scénu vracia slávne meno Puma, no nie ako malé kupé, ale trekkingový hatchback.

Modely SUV už tvorí viac ako pätinu všetkých predaných vozidiel značky Ford v Európe, píše iDNES.cz. V roku 2018 narástol ich odbyt o viac ako 19 percent. "Kompaktný crossover kombinuje emotívny dizajn exteriéru s najlepším batožinovým priestorom v danej triede a prepracovaným mild-hybridným pohonom," opisuje novinku Martin Linhart, hovorca českého zastúpenia značky.

Vzhľad novej Pumy nadväzuje na model Kuga, ktorý sa predstavil svetu pred pár týždňami. Plochá kapota a výrazné svetlá budú hlavným identifikačným znakom. Auto vďaka tomu nepôsobí tak mohutne a línia strechy mu dáva nezameniteľnú siluetu. "Karoséria nenasleduje trend klinovitých profilov, v záujme vyvážených proporcií má naopak plochšiu líniu pontónu," vysvetľujú dizajnéri automobilky vedení Amko Lenaartsem.

​Puma stojí na platforme Fordu Fiesta. Oproti nej má však podvozok novinky tuhšiu skrutnú priečku na zadnej náprave, tlmiče pruženia s väčším priemerom, tuhšie púzdra a optimalizované horné uloženie.

Ford Puma sa chváli obrím kufrom, 456 litrov má byť najlepšia hodnota medzi porovnateľnými kompaktnými crossovermi. V základnej konfigurácii pojme po sklopení zadných sedadiel predmet s rozmermi 112 x 97 x 43 centimetrov.

V kufri Pumy nájdeme vychytávku v podobe takzvaného Ford MegaBox. V špeciálnej krabici s rozmermi 76 x 75 x 31 centimetrov, ktorá má objem 80 litrov, možno prevážať nestabilné predmety s výškou až 115 centimetrov, napríklad izbové rastliny, poprípade ho zakryť vekom a ukryť do neho predmety, ktoré nemajú byť na očiach. Vďaka syntetickému poťahu a výpustnej zátke je možné box vymývať vodou.

Podlaha kufra je polohovateľná. Kryt batožinového priestoru je uchytený do jeho veka. "Pohybuje sa spolu s piatymi dverami a nepotrebuje podporné bočné lanko. Navyše je natoľko pružný, že sa jeho tvar prispôsobí väčším predmetom," opisuje Linhart.

"Po celú dobu vývoja bolo naším cieľom dosiahnuť bezprecedentnú úroveň praktickosti v kompaktnom a hospodárnom balení," povedal Norbert Steffens, šéfkonštruktér modelu. "Unikátny Ford MegaBox a krycie pláto sú príkladom inovatívneho myslenia, ktoré nám pomohlo dosiahnuť požadovanú flexibilitu bez dizajnových kompromisov."

Mild-hybridné pohonné ústrojenstvo kombinuje pomocný elektrický pohon so zážihovým trojvalcom 1.0 EcoBoost s výkonom 92 a 114 kW (125 a 155 koní). Technnológia EcoBoost Hybrid kombinuje zážihový motor 1.0 EcoBoost s remeňom poháňaným integrovaným štartér / generátorom s výkonom 11,5 kW a 50 Nm. Štartér / generátor tu nahrádza bežný alternátor.

​Pri brzdení a jazde zotrvačnosťou dokáže zachytávať energiu, ktorá inak prichádza nazmar, a využívať ju k dobíjaniu lítium-iónovej batérie. Tá pracuje s napätím 48 V a je chladená vzduchom. Štartér-generátor zároveň účinkuje ako elektromotor. V prípade potreby asistuje trojvalcovému spaľovaciemu motoru 1.0 EcoBoost pri akcelerácii a napája tiež elektrické súčiastky vozidla.

Štartér-generátor vykrýva v nízkych otáčkach spaľovacieho motora oneskorenie výfukového preplňovania, čo motorárom Fordu umožnilo znížiť kompresný pomer a osadiť motor väčším turbodúchadlom. Integrovaný štartér-generátor dokáže znovu spustiť motor približne za 300 milisekúnd. Vďaka tomu možno častejšie aktivovať funkciu stop-štart.

Ford

​Napríklad pri dochádzaní do zastavenia, keď rýchlosť klesne pod 15 kilometrov za hodinu, navyše aj so zaradenou rýchlosťou. Stačí, aby vodič vyšliapol spojku. Puma bude k dispozícii aj v nehybridných verziách. S litrovým 92 kW benzínovým turbo-trojvalcom a na niektorých trhoch aj s nateraz nešpecifikovaným turbo-dieselom (pravdepodobne 1,5-litrovým). Štandardom bude šesťstupňová manuálna prevodovka, časom príde i sedemstupňový dvojspojkový automat.

Puma sa začne predávať koncom tohto roka. Vyrábať sa bude v montážnom závode v rumunskej Craiove. Vo výbave má mať adaptívny tempomat, systém rozpoznávania dopravných značiek a asistenta udržiavania v jazdnom pruhu. Ten bol vylepšený o funkciu detekcie okraja vozovky. Spozná, kde teleso komunikácie prechádza do nespevneného povrchu, aj keď okraj nie je vyznačený vodorovným dopravným značením. V prípade potreby zasiahne do riadenia tak, aby vozidlo nezišlo z cesty.

"Puma zároveň ponúkne ako prvý model vo svojom segmente bezdotykové ovládanie piatych dverí (pre otvorenie stačí mávnuť nohou pod zadným nárazníkom - pozn. red.) alebo bedrovú opierku s masážnou funkciou," dodáva Linhart.

Predné aj zadné sedadlá môžu byť v závislosti na zvolenom stupni výbavy vybavené snímateľnými a prateľnými poťahmi. "Vďaka integrovanému zipsu je možné poťahy ľahko sňať jednou rukou a zákazníci si budú môcť vybrať z rôznych farieb a vzorov," opisuje Linhart.

01 - Modified: 2023-09-28 13:15:00 - Feat.: - Title: Škoda zverejnila prvé „odhalené“ skice očakávanej novinky. Ako má vyzerať Kodiaq? 02 - Modified: 2023-09-28 09:46:08 - Feat.: - Title: Od nedele čaká motoristov veľká zmena. Za porušenie im hrozí pokuta aj viac ako sto eur 03 - Modified: 2023-09-27 16:02:09 - Feat.: - Title: Hyundai a Kia zvolávajú v Spojených štátoch takmer 3,4 milióna áut kvôli hrozbe požiaru 04 - Modified: 2023-09-27 13:00:00 - Feat.: - Title: Horiace elektromobily? Nemci vyvinuli nový protipožiarny systém, ktorý sa aktivuje sám 05 - Modified: 2023-09-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Kvíz: Šoférovali ste ich aj vy? Spoznajte ikonické autá z nedávnej minulosti
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
29. september 2023 02:17