StoryEditor

Poznáme víťaza ankety Auto roka 2022 na Slovensku. Bol to ohromne tesný súboj

03.02.2022, 12:39
Podmienkou účasti áut v ankete bolo ich uvedenie alebo blízko plánované uvedenie na náš slovenský trh, pričom išlo vždy o výhradne základné modely a nie ich dodatočné varianty.

V počiatku sa rozhodovalo z celkom troch desiatok adeptov, z ktorých sa výber následne začiatkom decembra zúžil na sedem finalistov, ktorí postúpili a mali dosiahnutie prestížneho titulu najviac na dosah.

V závere potom prišiel maximálny boj, pričom o víťazovi sa rozhodlo s rozdielom iba jedného jediného bodu. Taký bol priebeh každoročnej ankety Auto roka 2022 na Slovensku.

Pozrite si celkové výsledky slovenskej ankety Auto roka 2022:

​Podobne napäté finále však bolo i minulý rok, kedy sa kvôli totožnému počtu bodov stali víťazmi hneď dva modely Toyota Corolla a Suzuki Jimny. Tentokrát je v rámci už 26. ročníka rozdiel síce absolútne tesný, no napokon sa titulom môže pýšiť iba jeden model. 

O poradí rozhodovala celkom 15-členná odborná jury, zložená zo slovenských motoristických novinárov. Každý z členov rozdelil 25 bodov medzi jednotlivé modely, no jednému mohol prideliť maximálne iba desiatku bodov - tieto pravidlá vychádzajú zo známej, celoeurópskej ankety rovnakého druhu Car of the Year (COTY - Auto roka).

Podmienkou účasti áut v ankete bolo ich uvedenie alebo blízko plánované uvedenie na náš slovenský trh, pričom išlo vždy o výhradne základné modely a nie ich dodatočné varianty, ako napríklad kabriolet, kombi či stále populárnejšie vyhotovenie kupé. To sa dotýka čoraz viac aj napríklad SUV modelov, ktorým dodáva dynamickejší a atraktívnejší vzhľad. 

​Hodnotenie je založené na testovacích jazdách na obvyklej trati, kde si všetkých sedem modelov motoristickí novinári vyskúšajú a na základe správania a dojmu z jazdy obodujú. Merací okruh má dĺžku 14 kilometrov a porotu povedie po cestách s najrôznejšou kvalitou povrchu. 

Prvé miesto na základe priradenia bodov patrí Peugeotu 308, ktorý nás významne zaujal už pri prvej jazde na slovenskej pôde, kedy sme s francúzskou novinkou strávili niekoľko hodín. Skvelé spracovanie kabíny, štýlový zovňajšok a potenciál i na dynamické zvezenie modelu nechýba.

Absolútne tesne sa na striebornú pozíciu postavila žilinská Kia Sportage a bronz patrí tento rok predajnými číslami slovenskému bestselleru Škode Fabia. Celkové poradie s počtom bodov si môžete pozrieť v galérii vyššie.

01 - Modified: 2023-06-01 12:46:16 - Feat.: - Title: Číňania vyrábajú autá pre Putina. V Nemecku aj napriek tomu dostávajú dotácie 02 - Modified: 2023-06-01 13:14:04 - Feat.: - Title: Naše duely na MS? Rozdiel oproti vyspelému svetu bol enormný. Sme majstri alibizmu, tvrdí expert 03 - Modified: 2023-06-01 10:12:06 - Feat.: - Title: Tesla vás môže zabiť a v automobilke o tom dobre vedia, potvrdzuje veľký únik informácií​ 04 - Modified: 2023-05-31 12:00:47 - Feat.: - Title: Nemecko ponúka Slovensku svoje letectvo po stiahnutí systémov Patriot 05 - Modified: 2023-05-30 14:28:02 - Feat.: - Title: Niektorí vodiči ich ignorujú alebo nepoznajú. Naozaj ovládate pravidlá jazdy na diaľnici?
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
02. jún 2023 00:51