Volvo
StoryEditor

Volvo prichádza s revolučnou klimatizáciou auta. Vyčistí vzduch skôr, ako vôbec nastúpite​

01.10.2020, 11:22
Autor:
rperpe
Spoločnosť Volvo Cars predstavila vo svojich nových modeloch unikátnu technológiu zlepšovania vzduchu, ktorá pomôže najmä obyvateľom veľkomiest.

Spoločnosť Volvo Cars je roky známa ako značka, ktorá si zakladá na bezpečnosti. Bolo to tak v minulosti a tento fakt stále pretrváva. Tentokrát sa však chce uplatniť aj v oblasti ochrany pasažierov z inej stránky. Predstavila totiž vo svojich vozidlách svetovú novinku – prémiovú technológiu zlepšovania kvality vzduchu, pričom novinka vyčistí vzduch v kabíne ešte pred samotnou cestou.

Nová technológia dostala označenie Advanced Air Cleaner a prichádza so snímačom, ktorý meria hladiny pevných častíc PM 2,5 vo vnútri kabíny. Prináša tak revolučnú funkciu, ktorá nie je dostupná v žiadnom inom vozidle, ktorý je v súčasnosti na trhu.

V Číne, kde sú merania úrovní PM 2,5 a súvisiace informačné služby bežné, môžu vodiči vozidiel Volvo porovnávať aj kvalitu vzduchu v kabíne s kvalitou mimo vozidla.

Hodnota pevných častíc PM 2,5 indikuje množstvo pevných častíc vo vzduchu a často sa používa na meranie kvality ovzdušia. Veľa mestských oblastí na celom svete prekračuje hodnoty pevných častíc PM 2,5 odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou, čo zdôrazňuje potrebu minimalizovať ich vplyv.

Systém Advanced Air Cleaner je k dispozícii pre všetky modely Volvo série 90 a 60 postavené na architektúre Scalable Product Architecture (SPA) od tohtoročnej jari a čistí pevné častice zo vzduchu v kabíne. Vďaka filtru na báze syntetických vlákien a ionizácii sa z kabíny odstráni až 95 percent všetkých škodlivých častíc PM 2,5.

Tým sa optimalizuje kvalita vzduchu vo vnútri vozidla a obmedzia sa nepriaznivé účinky na zdravie spojené so znečistením ovzdušia a pevnými časticami. Čistejší vzduch vo vnútri vozidla taktiež prispieva k bezpečnejšej jazde, pretože zdravý a čerstvý vzduch môže pomôcť zvýšiť koncentráciu vodiča.

​Tí môžu pri daných modeloch Volvo tiež použiť aplikáciu pre smartfón Volvo On Call (ak je k dispozícii) a jednoducho si naplánovať dodatočné čistenie vzduchu v kabíne ešte pred cestou. V aplikácii sa po vyčistení zobrazia informácie pre vodiča o aktuálnych úrovniach pevných častíc PM 2,5 vo vnútri kabíny.

„S našou technológiou Advanced Air Cleaner máte istotu, že vzduch, ktorý dýchate vo vnútri vášho Volva, je čistejší a zdravší,“ uviedol Anders Löfvendahl, senior technický expert na kvalitu vzduchu v kabíne spoločnosti Volvo Cars. „Veríme, že čistý vzduch je pre vás dobrý, a to zo zdravotného aj bezpečnostného hľadiska, takže budeme aj naďalej posúvať hranice v tejto oblasti.“

Okrem technológie Advanced Air Cleaner pracuje spoločnosť aj na vytváraní zdravého prostredia vo svojich vozidlách tiež inými spôsobmi. Technici sa dlhodobo sústredia na odstraňovanie emisií z organických látok vo vozidle a na minimalizáciu množstva materiálov spôsobujúcich alergiu v interiéri.

​Spoločnosť Volvo Cars kladie prísne požiadavky na dodávateľov, aby sa minimalizovala tvorba a emisie pachov z komponentov a materiálov použitých vo vnútri kabíny. Spoločnosť tiež úzko spolupracuje s rôznymi univerzitami a inými inštitútmi na projektoch týkajúcich sa použitia materiálov, ako aj na vývoji a implementácii čoraz prísnejších noriem pre interiérové materiály a alergie.

V spoločnosti pracuje špeciálny tím hodnotiteľov pachov – interne známy ako The Noses (Nosy) – ktorí testujú komponenty jednotlivo aj na úrovni vozidla z hľadiska emisií pachov. Napriek technologickému pokroku je tento tím pri procese kontroly zápachu nenahraditeľný, pretože ľudský čuch je oveľa citlivejší ako akýkoľvek analytický prístroj.

01 - Modified: 2023-03-24 23:00:00 - Feat.: - Title: Tlak na emisie môže mať opačný efekt. Malé autá zmiznú, nahradia ich staré jazdenky, znie z Volkswagenu 02 - Modified: 2023-03-24 12:20:50 - Feat.: - Title: Muž na parkovisku letiska pri Kolíne nad Rýnom cielene narážal do ľudí, viacerí sa zranili 03 - Modified: 2023-03-24 13:08:48 - Feat.: - Title: EÚ brojí proti SUV. Poplatky za parkovanie podľa veľkosti auta a iné parkovacie boxy? 04 - Modified: 2023-03-24 10:57:49 - Feat.: - Title: Rolls-Royce končí jednu éru. Posledné kupé s dvanásťvalcom je extrémny model Wraith 05 - Modified: 2023-03-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Jeden z najefektívnejších elektromobilov: Nižšiu spotrebu sme azda ešte nezažili
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
26. marec 2023 17:16