StoryEditor

Povinný obmedzovač rýchlosti ISA príde do áut už o rok. Bude pípať ako nezapnuté pásy

08.05.2021, 00:00
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Systém sa aktivuje pri každom štarte, no bude sa dať vypnúť. Neskôr sa to však zmení a vo všetkých nových vozidlách bude už od roku 2024.

Už budúci rok sa stane povinnou súčasťou novo homologizovaných vozidiel inteligentný obmedzovač rýchlosti ISA. Ten bude na základe GPS a čítania značiek sám spomaľovať, prípadne upozorňovať vodiča na prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti.

„EÚ má nový cieľ znížiť do roku 2030 počet úmrtí a vážnych zranení na cestách o polovicu. Ak máme uspieť, musíme sa vyhnúť chybám z minulého desaťročia. EÚ musí hneď konať a nemôže si dovoliť čakať ďalšie roky,“ povedal Antonio Avenoso, výkonný riaditeľ Európskej rady pre bezpečnosť dopravy (ETSC).

Práve prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti leží Európskemu parlamentu a Európskej rade pre bezpečnosť dopravy najviac v žalúdku. Prichádzajú preto s takzvaným Inteligentným obmedzovačom rýchlosti, ktorý bude čítať značky a zároveň overovať situáciu podľa GPS.

„Neprimeraná rýchlosť je stále jednou z najčastejších príčin smrteľných nehôd na európskych cestách. Asi v tretine všetkých smrteľných nehôd zohráva úlohu neprimeraná rýchlosť,“ konštatuje vo svojom vyhlásení ETSC.

Na základe získaných informácií bude nový obmedzovač automaticky sám spomaľovať na predpísanú rýchlosť, alebo po deaktivácii upozorňovať na svojvoľné prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti.

Okrem vizuálnych upozornení však bude pri prekročení rýchlosti vydávať akustické upozornenie nie nepodobné tomu, aké dnes používajú výrobcovia pri nezapnutých bezpečnostných pásoch.

Podobne ako je to dnes so systémom stop-štart, aj obmedzovač ISA bude musieť byť podľa homologizačného protokolu aktívny po každom štarte auta. Ak budú liezť jeho aktívne zásahy do výkonu motora či brzdového systému vodičom na nervy, bude ho možné deaktivovať (vrátane akustického upozorňovania).

ETSC.eu

​To však bude možné len počas prechodného obdobia, neskôr sa podmienky vypnutia systému sprísnia a akustické upozorňovanie zostane trvalo aktívne (presné špecifikácie a podmienky vypnutia či úplného znemožnenia akejkoľvek deaktivácie po uplynutí prechodného obdobia sú ešte predmetom diskusií).

Inštitút pre dopravné štúdie na univerzite v Leeds potvrdil, že zvukové upozornenia v kabíne sú najotravnejším spôsobom, ako na prítomnosť systému ISA na palube auta upozorniť a posádky áut budú mať preto veľké tendencie systém zbytočne deaktivovať.

V tom sa so spomínaným inštitútom zhoduje aj Združenie európskych výrobcov automobilov, ktorí Európskemu parlamentu navrhujú, aby bola zvuková výstraha systému ISA po dvojročnom prechodnom období nahradená efektívnejšími technológiami.

Dôležité je, že systém ISA sa bude dať z bezpečnostných dôvodov krátkodobo deaktivovať prudkým stlačením plynového pedála (podobne ako funguje kick-down pri automatickej prevodovke). Po opätovnom návrate na maximálnu povolenú rýchlosť v danom úseku sa ISA opäť automaticky aktivuje do štandardného pohotovostného režimu.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2024-04-19 11:31:18 - Feat.: - Title: Fico sa obracia na Čínu. Chce tam získať zdroje na dva veľké dopravné projekty 02 - Modified: 2024-04-19 09:05:00 - Feat.: - Title: Absolútna dominancia Japoncov. Toto je 10 hybridov s reálne najnižšou spotrebou paliva 03 - Modified: 2024-04-18 14:00:59 - Feat.: - Title: V Bratislave sa poobede tvoria kolóny, zdržíte sa aj 20 minút 04 - Modified: 2024-04-19 12:52:07 - Feat.: - Title: V Bratislave vznikne veľký parkovací dom pre takmer 500 áut. Má slúžiť aj tým, ktorí smerujú do centra mesta 05 - Modified: 2024-04-19 12:15:00 - Feat.: - Title: Mazda predstavila novú vlajkovú loď. Gigant aj so šesťvalcom zvládne 2,5-tonový príves
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
20. apríl 2024 11:59