Mitsubishi
StoryEditor

Mestské autá stále žijú. Mitsubishi chystá pre Európu návrat ikonického modelu

06.04.2022, 11:25
Japonci oznamujú návrat modelu Colt do Európy – 60 rokov po tom, čo sa tu predstavilo prvé vozidlo s takýmto označením.

Japonská automobilka Mitsubishi začala používať označenie „Colt“ ešte v roku 1962, kedy išlo pôvodne o rad malých áut prevažne pre domáci trh. Tieto modely pokračovali v rôznych formách až do roku 1971. Neskôr, v rokoch 1978 až 2002 sa však názov použil pre exportné verzie modelu Mitsubishi Mirage na trhoch ako je Európa a istý čas aj v Austrálii.

Ďalšia výrazná zmena v súvislosti s týmto názvom prišla v rokoch 2002 až 2013, kedy sa ako „Colt“ označoval subkompaktný hatchback a ďalšie odvodené štýly karosérie, ktoré nahradili spomínanú líniu Mirage. Na rozdiel od minulosti bol už názov používaný medzinárodne.

Za roky pôsobenia sa Mitsubishi Colt stalo ikonickým mestským vozidlom značky a jedným z najznámejších modelových označení vozidiel Mitsubishi, ktoré si obľúbilo množstvo zákazníkov.

V Európe sa medzi rokmi 2004 a 2014 predalo cez 400-tisíc vozidiel poslednej generácie, vyrábaných aj priamo v tomto regióne. A zdá sa, že pre výrobcu tento modelový rad nezanikol a to ani pri výraznom nástupe vlny SUV. 

Spoločnosť Mitsubishi Motors Europe totiž aktuálne oznámila, že sa po bezmála dekáde vracia do európskej triedy malých vozidiel (segment B) so svojim overeným päťdverovým hatchbackom Colt novej generácie, ktorého uvedenie do predaja je naplánované už na jeseň budúceho roka. Zatiaľ verejnosť navnadí aspoň čiastočne poodhalená snímka prototypu novinky.

​Nový Colt sa po príchode na trh zaradí vedľa svojho kompaktného modelu Space Star, nedávno oznámeného nového ASX a taktiež plug-in hybridného radu Eclipse Cross PHEV. Zároveň tak výrazne rozšíri pokrytie kľúčových segmentov európskeho trhu v rámci značky Mitsubishi.

Nová modelová ponuka osobných vozidiel tým pádom bude od roku 2023 zahŕňať hatchbacky a modely SUV, vrátane elektrifikovaných pohonov. Novinka podľa slov samotnej automobilky ponúkne veľkorysú výbavu vrátane najnovších technológií a aj kompletnú škálu pohonov. Vozidlo sa bude vyrábať v tureckom závode Bursa spoločnosti Renault.

​Mitsubishi Colt, podobne ako ASX novej generácie, bude postavené na podvozkovej platforme s označením CMF-B, aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi.

„Príchod nového hatchbacku Colt a už oznámeného nového ASX v roku 2023 zásadným spôsobom rozšíri našu produktovú ponuku – vedľa základného modelu Space Star a plug-in hybridného prevedenia Eclipse Cross PHEV,“ komentoval Frank Krol, prezident a generálny riaditeľ Mitsubishi Motors Europe.

„Mitsubishi Motors sa v triede malých vozidiel chváli dlhou históriou a samotné označenie Colt je priamo synonymom tohto segmentu – už sa tešíme, keď začneme písať novú kapitolu v príbehu Colt, ako aj samotnej značky Mitsubishi Motors v Európe,“ dodal.

01 - Modified: 2022-12-03 09:05:00 - Feat.: - Title: Slávny chirurg Christiaan Barnard: Revolučnou operáciou sa zapísal do dejín, čelil však pre ňu aj kritike 02 - Modified: 2022-12-02 18:42:28 - Feat.: - Title: Európske akciové trhy sa v piatok prevažne oslabili. Americká menová politika zhoršuje nálady 03 - Modified: 2022-12-02 23:00:00 - Feat.: - Title: Prvý elektromobil dobíjaný slnkom mieri do výroby. Jeho cena vás však nemilo prekvapí 04 - Modified: 2022-12-02 13:28:29 - Feat.: - Title: Bližšie k mobilite budúcnosti? Mercedes už v Nemecku legálne zaparkujete bez vodiča 05 - Modified: 2022-12-02 18:00:00 - Feat.: - Title: Keďže sa u nás snehu tak skoro nedočkáme, prinášame vám tipy na najlepšie lyžiarske strediská
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
04. december 2022 06:33