StoryEditor

Luxus s nezvyčajným volantom. Crossover Lexusu je prvým modelom svojho druhu

20.04.2022, 15:35
Európski zákazníci si už nový model môžu rezervovať, pričom prvé vozidlá sa k svojim majiteľom dostanú koncom tohto roka.

Toyota i Lexus dlho odolávali a svoje ponuky najčastejšie rozširovali o hybridné či plug-in hybridné vozidlá. Mohol za to aj fakt, že sa za znižovaním emisií nemuseli tak bezhlavo hnať, ako tomu bolo a je u mnohých iných výrobcov áut. Japonci totiž už dávno predtým, než elektrifikácia áut bola "in", zvolili cestu investovania do hybridného pohonu.

Postupom času ho vyšperkovali k takmer úplnej dokonalosti a dnes žnú zaslúžené ovocie. Aj napriek tomu si obe značky uvedomujú nutnosť nastúpiť aj na vlnu plne elektrických batériových vozidiel, ktorými obohatia svoje ponuky a ponúknu zákazníkom možnosť voľby ku konkurencii. Prvou lastovičkou bola Toyota bZ4X či spriaznené Subaru Soltera. Teraz sa o slovo, za použitia totožného základu, hlási prémiová odroda Lexus so svojou horúcou novinkou RZ 450, ktorá v ponuke doplní UX 300e.

​Model s označením RZ 450e je vôbec prvým elektromobilom, ktorý automobilka Lexus vyvinula úplne od základu. Nejde o vozidlo, ktoré by jednoducho namiesto klasického motora použilo batériový elektrický pohon, ale zachádza oveľa ďalej a využíva potenciál nových technológií zvyšujúcich výkon i pôžitok z jazdy – v zmysle filozofie Lexus Electrified.

„Našou víziou je využiť technológiu elektrifikácie ako prostriedok na zvýšenie základného výkonu vozidla, aby sme vo všetkých budúcich generáciách mohli naďalej prinášať potešenie z jazdy,“ povedal pri príležitosti debutu Lexusu RZ 450e hlavný konštruktér Takaši Watanabe.

Rad RZ predstavuje taktiež ďalší krok automobilky v...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 09:52