Harrisov ranč v kalifornskom Coalinga je miestom mnohých rekordov a rozpačitej povesti. Chváliť sa tým, že z tunajších bitúnkov zamieri na americký trh 68 miliónov ton hovädzieho mäsa, sa v štáte s najvyšším zastúpením etických vegánov asi nehodí. Rovnako ako to, že tu vraj v reštaurácii robia tie najlepšie hamburgery v Štátoch. Environmentálne ladení progresivisti miestu prezývajú Cowschwitz, v nepeknom pripodobnení ku koncentračnému táboru. Prečo im toľko leží v žalúdku?
Súčasne je totiž Harrisov ranč srdcovou záležitosťou všetkých kalifornských majiteľov vozidiel značky Tesla. Fungovala tu stanica na výmenu batérií, a hlavne sa tu dnes nachádza ten najväčší park staníc so Superchargermi – superdobíjačkami Tesly. Je ich tu, na jednom mieste, až 89. Najviac v celých Štátoch, najviac na celom svete. Kluby majiteľov vozidiel značky Tesla tu organizujú svoje zrazy, stretávajú sa tu vyznávači elektrickej mobility.
Paradox toho, že fanúšikovia modernej techniky, ľudia, ktorým záleží na bezemisnej prevádzke a životnom prostredí, si dávajú stretnutia v tieni zariadenia, ktoré produkuje živočíšne bielkoviny pre planétu tým emisne najmenej udržateľným spôsobom, určite dráždi. Dôvodov ku kritike Harrisovho ranča a tunajšieho mega-parku dobíjačiek je však viac a napríklad aj to, odkiaľ sa tu berie ona elektrická energia pre celú prevádzku megastanice, píše portál iDNES.cz.
Elektromobily kŕmené naftou
Vôbec prvýkrát začal na „rozpory“ tohto pútnického miesta fanúšikov Tesly upozorňovať investigatívny novinár Edward Niedermeyer. Keď si Harrisov ranč prvýkrát vydobyl svetovú slávu stanicou na pohotovú výmenu batérií, poodhalil tú nie práve férovú prax. Niečo, čo sa dosť silne rozchádzalo s tvrdeniami šéfmanažérov automobilového gigantu o udržateľnosti a čistej energii.
Zostáva vám 75% na dočítanie.