StoryEditor

Plánujete kúpu zimných pneumatík? Ich označovanie sa tento rok zmenilo

11.10.2021, 14:21
Energetický štítok pneumatiky poskytuje informácie o bezpečnosti pneumatiky, o jej vplyve na životné prostredie a uľahčuje tiež výber pre zákazníka. Čo na ňom nájdeme?

Október a november už tradične patria k mesiacov, kedy vodiči húfne zavítajú do pneuservisov a nechávajú svoje letné pneumatiky vymeniť za zimné. Platí, že by sme kontrolu, správnosť osadenia a kvalitu plášťov rozhodne nemali podceňovať. Stačí si totiž uvedomiť, že práve obutie kolies je v zásade jediná súčasť auta, ktorá vás priamo spája s cestou a podpisuje sa pod jazdné vlastnosti i bezpečnosť.

Povinnosť zimných pneumatík je na Slovensku ustanovená zákonom o cestnej premávke, ktorý hovorí o povinnosti ich používania od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. V takýchto podmienkach môže následne vodič šoférovať iba vozidlo, ktoré má na všetkých nápravách obuté zimné pneumatiky.

Ak nazrieme okrem klasických osobných a ľahkých úžitkových áut aj do kategórie nákladných vozidiel či automobilov nad 3,5 tony, tie musia mať v uvedenom termíne obuté zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav, pričom pre autobusy platí obutie zimných pneumatík na všetky...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 10:24