HN/Matej Duman
StoryEditor

Udalostí na cestách stále pribúda. Zároveň však stúpajú aj ceny za opravu

25.04.2018, 15:30
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Dopravné nehody a škodové udalosti sú jednoznačne nepríjemné zážitky v živote človeka.

Dopravné nehody a škodové udalosti sú jednoznačne nepríjemné zážitky v živote človeka. Okruh ľudí, ktorí ich nikdy nemali, sa však z roka na rok zužuje. Denne sa dopravných nehôd na našom malom Slovensku stávajú stovky. Môže za to okrem iného rýchlo pribúdajúci počet vozidiel a na druhej strane stagnovanie cestnej siete. Ale dôvodov je ešte podstatne viac.

So zaujímavým údajom prišla aj Komunálna poisťovňa. A predpokladáme, že v ostatných to bude veľmi podobné. Uvádzajú, že počet udalostí v doprave z roka na rok rastie. Kritické sú pochopiteľne zimné mesiace, a to v období od novembra do februára.

Za posledných päť rokov vraj počet stúpol až o 60 percent, ale len v prípade havarijného poistenia. Škody kryté len povinným zmluvným poistením (PZP) v tlačovej správe neuviedli, čo je škoda.

S týmto číslom súvisí taktiež medziročný nárast výšky poistného plnenia, ktorý je mimochodom vyšší o 2,14 milióna eur. A viete, aká je hlavná príčina poistnej udalosti?

Prvé miesto obsadila nehoda zapríčinená vinou vodiča bez stretu (predpokladáme, že bez stretu s iným autom, čiže vozidlo mimo cesty a tak podobne). Nasledovalo rozbitie čelného skla, stret vozidiel bez vlastného zavinenia a stret vozidiel z vlastnej viny vodiča.

A viete, prečo údajne rastie cena vyplateného poistného plnenia? Malo by to byť preto, lebo rastú aj ceny dielov a práce v autoservisoch, no tiež tu vplýva aj náročnosť nových áut.

"Najvyššia vyplatená suma za škodu na vozidle počas sledovaného obdobia presiahla sumu 54-tisíc eur. Priemerné poistné plnenie vyplatené pri haváriách bez stretu z vlastnej viny vodiča presiahlo sumu 1 188 eur, v prípade škôd spôsobených počas parkovania bez cudzieho zavinenia išlo o sumu 725 eur," hovorí Peter Žilka, zástupca riaditeľa úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne.

​No a teraz si predstavte, že nás čoskoro dobehne nedávno spomínaný nový zákon o povinnosti opravy v aute v certifikovanom mieste opravy. Myslíte si, že tým budú nadšené poisťovne? Predpokladáme, že vôbec nie.

Plnenia budú vyššie a súmerne s tým zrejme porastú aj výdavky vodiča. Ten si totiž bude musieť za poistenie priplatiť, peniaze totiž odniekiaľ treba.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2018-04-04 07:25:47 - Feat.: 0 - Title: Auto vám po nehode len tak niekde neopravia. Čoskoro má prísť nový zákon
01 - Modified: 2023-06-09 10:56:41 - Feat.: - Title: Škoda prezradila meno nového modelu. Odhalí sa tento mesiac, vznikne však jediný kus 02 - Modified: 2023-06-08 11:39:08 - Feat.: - Title: Väčšina reštaurácií bojuje s cenami vstupov a s nedostatkom personálu, prinútilo ich to zdražieť 03 - Modified: 2023-06-08 12:47:53 - Feat.: - Title: Prelomové SUV od Volva: Toto je najrýchlejší, najlacnejší i najmenší elektromobil značky 04 - Modified: 2023-06-08 09:40:24 - Feat.: - Title: Koniec hlučným autám? Nový druh radaru bude proti nim bojovať, zatiaľ však bez trestu 05 - Modified: 2023-06-07 13:09:23 - Feat.: - Title: Povinná výbava, bez ktorej vám hrozí mastná pokuta. Čo všetko musí byť vždy vo vozidle?
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
09. jún 2023 13:23