StoryEditor

Aplikácia, ktorá vám pomôže nájsť kradnuté auto. Teší sa obrovskému úspechu

05.09.2018, 12:02
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Automobily sú stále modernejšie a tiež bezpečnejšie. Stále sa však nedokážu dostatočne vyrovnať so "šikovnosťou" zlodejov a prípadov odcudzených vozidiel pribúda.

Pre niekoho možno neznámy systém HAKA, no skutočnosť dokazuje, že naozaj funguje. Ide o občiansku iniciatívu, ktorá spočíva v spoločnom pátraní po kradnutých autách. Skupina za krátky čas nazbierala viac ako 50-tisíc členov.

Tak, ako sa aplikácia rozšírila, rozrástol sa aj kolektív na sociálnej sieti Facebook. Šíri sa doslova ako mor. Samozrejme, v pozitívnom zmysle. Za ten čas sa celému tímu podarilo aj rozšíriť celkovú databázu, pričom spolu vypátrali už 49 áut.

Redakcia TopSpeed.sk sa preto spojila s administrátorom Štefanom Farkašom, ktorý poskytol zaujímavé odpovede na otázky.

K aplikácii HAKA sa môže záujemca dostať dvomi cestami. Prvou je oficiálne stiahnutie cez „Odchod Play“ alebo „AppStore". Druhá je v odkazoch na sociálnej sieti Facebook v skupine HAKA - Hľadá sa auto krádeže automobilov.

Aký je rozdiel medzi HAKA systém a HAKA systém+ ?

V podstate si môžete si vybrať z dvoch verzií. Ak máte starší, menej výkonnejší telefón, zvoľte verziu HAKA systém. Naopak, ak máte smartfón s lepšími parametrami, volte HAKA system+ . Rozdiel spočíva len v tom že HAKA systém+ má navyše funkciu fotenia tabuľky s evidenčným číslom a VIN číslom.

Nie je teda nutné zadávať údaje ručne. Taktiež má navyše GPS lokalizáciu pre udanie polohy pre Políciu Slovenskej republiky v prípade zistenia kradnutého vozidla. Obe verzie majú ručné vyhľadávanie za pomoci VIN alebo evidenčného čísla vozidla.

Obe aplikácie HAKA sú pripojené na on-line databázy kradnutých vozidiel v celkom ôsmich štátoch EÚ (Nemecko, Maďarsko, Česko, Slovensko, Slovinsko, Belgicko, Litva a Holandsko). V aplikácii sa objaví kradnuté vozidlo ihneď potom, ako sa nahlási na políciu. Taktiež sa z aplikácie kradnuté vozidlo automaticky odstráni po jeho vypátraní a zaistení políciou.

Čo všetko je zadarmo?
Aplikácia je úplne bezplatná od stiahnutia až po každodenné užívanie. Neplatíte teda vôbec nič.

Čo všetko v aplikácii uvidím?

Okrem vyššie spomenutej online databázy kradnutých vozidiel máte možnosť zistiť si platnosť emisnej a technickej kontroly vozidla. Tiež sa dá zistiť, či vozidlo pochádza z ďalšej trestnej činnosti (krádež, prípadne dvojička, či iná trestná činnosť).

Taktiež máte možnosť zistiť práve prebiehajúcu krádež vozidla. Akonáhle páchateľ vymení na aute evidenčné čísla, ktoré na vozidlo nepatria, aplikácia vypíše, že pridelené značky pochádzajú z iného vozidla. Laicky povedané, pátranie je efektívne aj vtedy, keď po vozidle ešte nie je oficiálne vyhlásené pátranie. Ide napríklad o situácie, kedy majiteľ vozidla ešte nevie, že mu bolo vozidlo ukradnuté, ale člen skupiny už túto krádež môže zistiť na základe nesúladu značky s typom vozidla.

Vraj pomáha aplikácia aj pri kúpe jazdenky. Ako?

Áno, aplikáciu môžete využiť aj v bežnom živote, akým môže byť povedzme spomínaná kúpa jazdeného auta. Nemusíte mať obavu, že si kúpite auto, ktoré nepôjde prepísať.

Čo nájdem na FB skupine HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov?

Okrem rôznorodých diskusií aj diskusie na tému bezpečnostné zabezpečenia určené na motorové vozidlá, ale aj všeobecné triky ako predísť krádežiam motorových vozidiel.

Ako môže vašu aplikáciu užívateľ najlepšie využiť?

Aplikácia sa dá využiť pri:

 • pátraní po ukradnutom motorovom vozidle,
 • kúpe ojazdeného vozidla,
 • kontrole platnosti TK a EK,
 • zistení práve prebiehajúcej krádeže motorového vozidla ,
 • v službe (bežne používajú pracovníci polície, MsP, odťahovej služby, čerpacej stanice, autobazáre, SBS ktoré monitorujú vstup motorových vozidiel do svojich strážených priestorov.)

Odkedy vlastne fungujete?

Skupina HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov vznikla na sociálnej sieti Facebook 10. júla 2016. Aplikácia HAKA systém pre Android vznikla následne 8. mája 2018 a 28. mája 2018 vznikla i vylepšená verzia aplikácie HAKA systém+ pre Android a iOS 5.

Koľko ukradnutých áut sa doteraz podarilo vypátrať?

Bez aplikácie, len pomocou zdieľania na facebookovej skupine sa podarilo nájsť 15 kradnutých vozidiel. Po vytvorení aplikácie HAKA sa toto číslo rapídne navýšilo. K dnešnému dňu máme nájdených 49 kradnutých vozidiel.

Akú máte štatistiku?

Prezentujeme to pre prehľadnosť v bodoch:

 • Facebook skupina HAKA má približne 147-tisíc členov
 • 49 nájdených kradnutých motorových vozidiel
 • denne skontrolovaných šesťtisíc vozidiel po celom území Slovenska a Česka
 • 27-tisíc užívateľov aplikácie HAKA systém a 20-tisíc užívateľov aplikácie HAKA systém+
 • dve centrálne databázy registrov motorových vozidiel a osem štátov online databáz
 • celosvetová dostupnosť a použiteľnosť aplikácie HAKA a 24-hodinová nonstop linka pomoci 0940 703 802
 • zbierka v hodnote 2 400 eur od členov skupiny HAKA na naprogramované aplikácie a spustenie projektu HAKA

Čo považujete za najväčší úspech skupiny HAKA ?

Tým je jednoznačne vytvorenie rodiny HAKA a obrovská spolupatričnosť jej členov. Tá je charakterizovaná vzájomnou nezištnou pomocou a súdržnosťou, čo jednoznačne smeruje k vytvoreniu efektívneho, ale zákonného odporu voči kriminálnym živlom, ktoré páchajú trestnú činnosť.

V neposlednom rade sa medzi úspechy radí aj postupne vylepšovanie a navrátenie dôvery občanov k Policajnému zboru Slovenskej republiky. Len vzájomná spolupráca môže efektívne napomáhať a objasňovať riešenie a potieranie trestnej činnosti. Je priam fascinujúce, ako ľudia v tejto veci dokážu spolu bojovať a pomáhať si. Ďakujeme.

Ak je vám činnosť HAKA systému sympatická, podporiť ju môžete na účte SK6009000000005146613865.

Aké máte ďalšie projekty?

Na sociálnej sieti Facebook je skupina HAKA-Hľadá sa bicykel krádeže bicyklov a aplikácia HAKA Bike pre verzie Adroid a iOS.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2023-03-21 14:19:46 - Feat.: - Title: Amerika pre Európu: Ford odhalil elektrický crossover, menom bude ľudí znova zavádzať 02 - Modified: 2023-03-21 10:27:45 - Feat.: - Title: S prezúvaním auta sa neunáhlite. Kedy je vhodná doba a ako skladovať pneumatiky? 03 - Modified: 2023-03-20 12:28:37 - Feat.: - Title: Legendy, ktoré jazdili aj po našich cestách. Spoznáte v kvíze ikonické autá 90. rokov? 04 - Modified: 2023-03-20 14:23:58 - Feat.: - Title: Veľké rokovania v Bruseli o konci spaľovákov: Slovensko neuvážene otočilo, hovorí pre HN Budajov tajomník 05 - Modified: 2023-03-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Elektromobil pod 20-tisíc eur príde do troch rokov, tvrdí šéf VW dohliadajúci na Škodu
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
22. marec 2023 05:16