HN/Radoslav Petrík
StoryEditor

Tieto menej známe kontrolky potrápia aj experta. V moderných autách sú čoraz častejšie

20.01.2022, 11:03
Kontrolky vo vozidle patria k najdôležitejším prvkom bezpečnosti pre vás i samotné auto.

Základom pre dosiahnutie dlhej životnosti dielov, a teda i samotného vozidla, je dodržiavanie všetkých stanovených servisných intervalov.

Automobil treba pravidelne podrobovať kontrole, avšak niektoré poruchy dokáže spoľahlivo a včas identifikovať iba elektronický systém auta. Ten následne upozorní vodiča prostredníctvom symbolov na palubnej doske, respektíve prístrojovom štíte za volantom.

Kontrolky sa líšia vo farbe, čím taktiež okamžite znázorňujú svoju "prioritu". Ich rozsvietenie preto nemusí okamžite znamenať vážny problém, niektoré slúžia na "nevinné" informovanie vodiča. Je teda nutné poznať ich jednotlivý význam a tiež farebnú odlišnosť.

Spolu s pribúdaním moderných systémov a riešení do dnešných áut sa však rozširuje aj zastúpenie kontroliek, pričom tie tradičné dopĺňajú úplne nové. Tie môžu občas prekvapiť aj skutočného experta, pretože informujú o problémoch s prvkami, ktoré pred niekoľkými rokmi vo vozidlách v podstate úplne absentovali alebo sa používali v zásadne inej podobe. 

No a nie všetci vodiči ich stíhajú registrovať a učiť sa "poslanie" priradených kontroliek. Platí to najmä vtedy, ak ste si zaobstarali nové vozidlo a hoci by sa malo technickým problémom aspoň na čas vyhýbať, ani to dnes nie je stopercentne zaručené a poznať významy jednotlivých kontroliek sa určite oplatí.

Nie je preto od veci preštudovať si návod k obsluhe, kde by mali byť významy obsiahnutých kontroliek vysvetlené. Ak si myslíte, že vás sa to netýka a významy všetkých i novo zavedených kontroliek dokonale poznáte, skúste dosiahnuť plný počet bodov v našom kvíze nižšie.

19. máj 2022 22:44