StoryEditor

Čo akumulátoru auta najviac škodí a ako sa o neho starať? Pomôžete mu jednoduchými spôsobmi

06.02.2021, 07:00
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Zimné obdobie a celonočné mrazy sú zaťažkávacou skúškou okrem iného aj pre akumulátory vozidiel. Vieme im však v našich autách nejako pomôcť? 

Výkonná elektronika súčasných áut kladie na akumulátory nároky, o akých sa starším autám nikdy ani len nesnívalo, a tak je menšia životnosť akumulátora v moderných autách v podstate štandardom. Príbeh, ktorý pozná hádam každý aspoň trochu skúsenejší motorista – príde ráno k autu, otočí kľúčom v zapaľovaní a nič.

Namiesto pohotového naštartovania sa zimou premrznutý motor pretočí sotva o pár otáčok a stíchne. Akumulátoru došla „šťava“. Lenže ako je to možné? Veď má sotva pár rokov, v predchádzajúcom aute pritom originálna baterka z prvovýroby spoľahlivo slúžila celé desaťročie. Doba sa mení a s ňou sa skracuje aj životnosť bežnej štartovacej batérie v aute.

Desať rokov? Zabudnite!

Na starších autách bez stop-štart systémov, inteligentných alternátorov a energeticky náročnej výbavy vydržal starostlivým vodičom akumulátor neraz aj 10 rokov. Pokojne sa môže stať, že po výmene autobatérie v Škode Fabia prvej generácie z prvovýroby, ktorá dokázala motorom spoľahlivo otočiť aj po desiatich rokoch, za lacný akumulátor z obchodu nenaštartujete už po troch rokoch.

Automobilky majú totiž na akumulátory z prvovýroby špeciálne požiadavky, ktoré mnohé akumulátory v obchodoch nespĺňajú. A dôvod? Jednoduchý, cena. Nehľadajte za tým žiadne konšpirácie, je to podobné ako s bežnými náhradnými dielcami. Prečo tie pôvodné vydržia na aute obyčajne dlhšie, než náhrada z druhovýroby?

Znova sú za tým prísnejšie požiadavky automobiliek na komponenty, ktoré musí "prikryť" továrenskou zárukou (dnes už neraz aj päť, či dokonca sedem rokov). Trh náhradných dielcov, vrátane autobatérií, je dnes charakteristický vysokou obrátkovosťou, nízkymi maržami a veľkým tlakom na ceny, aj tu preto treba vedieť vyberať a voliť čo najkvalitnejšiu náhradu. Renomovaní výrobcovia totiž investujú do neustáleho vývoja a používajú nové technológie, vďaka ktorým môžu na svoje výrobky poskytovať nadštandardné záruky. 

​​​Zaujímavým faktorom ovplyvňujúcim horšiu kvalitu druhej batérie je aj skutočnosť, že už majiteľovi na jej výdrži často príliš nezáleží. Auto už predsa svoje odslúžilo a čoskoro pôjde z rodiny či firmy preč. Že je v takomto prípade dôležitejšia jej obstarávacia cena, než výdrž v rukách ďalšieho majiteľa, je hádam každému jasné. Existujú samozrejme výnimky, faktom však zostáva, že väčšina áut hľadajúcich svojich ďalších majiteľov, sú „zoservisované“ z lacných dielcov horšej kvality. Akumulátory nevynímajúc.

„Odíde“ aj tá v záruke

Tiež je dôležité si uvedomiť, že akumulátor vyžaduje špecifické používanie a údržbu, ak ich totiž nedodržíte, zničíte ho už v záruke a predajca sa k vám pri reklamácii otočí chrbtom. Trvanie záruky teda ešte neznamená, že vám bude baterka za každých okolností vždy štartovať.

Ak ju vlastným pričinením vybijete a necháte dlhšie tak (napríklad necháte na aute omylom zapnuté svetlá a následne sa k autu v garáži dlho nedostanete), začne akumulátor „sulfátovať“. V jeho útrobách sa skrátka rozbehnú nežiaduce chemické procesy znamenajúce trvalé poškodenie autobatérie a zníženie jej kapacity. Pri prípadnej reklamácii akumulátora rieši výrobca ako prvé práve toto.

Veľmi ľahko zistí, že chyba je na vašej strane a baterka zlyhala z dôvodu nesprávneho spôsobu používania. Pre jej spoľahlivú funkciu je dôležité nenechať napätie dlhodobo spadnúť pod 12,4 V (kľudové napätie plne nabitej autobatérie je 12,8 V, ak už udrží na svorkách len 11,9 – 12 V, je pre auto nepoužiteľná). Kritická hranica 12,4 V je vyznačená aj priamo na informačných štítkoch niektorých akumulátorov.

Youtube.com/RAC

Stop-štart systémy im dávajú zabrať

Poriadnou skúškou pre moderné akumulátory sú aj stop-štart systémy. Tie sú totiž vždy spojené s tzv. „inteligentnými“ alternátormi, ktoré sú schopné pri akcelerácii prestať dobíjať (aby odľahčili motoru a znížili tak jeho emisie), no pri následnom brzdení motorom všetko doháňajú tým, že baterku dobíjajú napätím presahujúcim 15 V.

To by samozrejme bežný "zaplavený" akumulátor nezniesol (znáša trvalé nabíjacie napätie max. 14,5 V), autá s týmto druhom alternátorov preto potrebujú akumulátory s odolnejšími doskami obalenými tkaninou (EFB) či drahým skleným vláknom medzi doskami (AGM).

„Inteligentné“ systémy týchto aut týrajú batérie skokovými zmenami napätia a často z nich pod zámienkou ekológie „žmýkajú“ toľko energie, že keď auto odstavíte v nesprávnej chvíli (systém netuší, kedy ukončíte jazdu), síce mu zostane ešte dostatok energie na naštartovanie, no ak sa medzitým túlate len po meste a krátkymi jazdami baterku nestihnete dobiť, ďalšie ráno nemusí naštartovať.

Nehovoriac o situácii, ak už ani samotné auto nie je v najlepšej technickej kondícii. Pri moderných autách je preto voľba kvalitnej náhrady z druhovýroby veľmi dôležitá.

Čo robiť aby vydržala čo najdlhšie?

Životnosť batérie v aute môže ovplyvniť aj samotný užívateľ. Spôsoby sú relatívne jednoduché a pri moderných autách dokážu zázraky.

- Kúpte si kvalitnú autonabíjačku (sú bežne dostupné) a ak nejazdíte pravidelne dlhšie trasy, alebo jazdíte výlučne krátke „popostrkovačky“ medzi škôlkou, prácou, obchodom a domovom, aspoň raz za dva-tri mesiace dobite autobatériu externou nabíjačkou.

- Ak je to možné (niektoré autá vyžadujú po dobití autobatérie úpravu RJ cez diagnostiku), pri autách so stop-štart systémom batériu nabíjajte ešte častejšie, optimálne raz za mesiac-dva. Informujte sa vo vlastnom servise, za akých podmienok môžete batériu nabíjať z externého zdroja.

- Ak autobatéria po nabití vyžaduje aj zadanie inštrukcií pre RJ cez diagnostiku, jej výmenu za novú zverte do rúk servisu s potrebným diagnostickým vybavením. O výmene autobatérie totiž musí vedieť aj riadiaca jednotka alternátora, ktorá podľa toho upraví algoritmus nabíjania a vybíjania akumulátora počas jazdy. Ak by to nevedela, mohla by nechtiac prispieť k nesprávnemu nabíjaniu novej batérie, čím by znížila jej životnosť.

​- Ak máte moderné auto s „inteligentným“ alternátorom (v súčasnosti takmer všetky) a podmienky vám to umožnia, brzdite pred dojazdom domov čo najviac motorom (namiesto vyraďovania do neutrálu). Zabezpečíte si tak pred odstavením auta solídne nabitú autobatériu.

- Ak skladujete akumulátor mimo auta, je ideálne, aby to bolo pri teplote niekde okolo 5 – 10 stupňov Celzia. Pri týchto teplotách sú samovybíjacie procesy najpomalšie.

- Životnosti autobatérie pomôžete aj tým, že pri krátkych jazdách budete používať najväčšie spotrebiče (vyhrievania okien, sedadiel, volantov, prídavné svetlá a pod.) s rozumom a len v nevyhnutnej miere. Mohlo by sa totiž stať, že kvôli nim nestihne alternátor na krátkej trase dobiť akumulátor ani na úroveň pred štartom a vrátiť do batérie potrebnú energiu.

Ak už svojej autobatérii veľmi neveríte, vždy na parkovacie miesto radšej parkujte zacúvaním a v aute vozte kvalitné štartovacie káble. Jednoduchšie budete môcť auto naštartovať cez štartovacie káble. Dokonca aj autá s autobatériou vzadu majú kontakty vyvedené do motorového priestoru. Autá s katalyzátorom určite neroztláčajte.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2024-06-25 10:44:21 - Feat.: - Title: „Ľudové Porsche“ dostalo mnohé vylepšenia. Zrýchlením a výkonom vám teraz vyrazí dych 02 - Modified: 2024-06-24 12:00:00 - Feat.: - Title: Vrchol automobilizmu? Extrémne Bugatti má výkon 1800 koní a jedinečný tachometer 03 - Modified: 2024-06-24 09:00:00 - Feat.: - Title: Autá vo veľkom pokryl saharský prach. Ako sa ho zbaviť a neriskovať poškodenie laku? 04 - Modified: 2024-06-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Brutálne SUV z dielne Mercedesu: má najsilnejší štvorvalec, fanúšikov však pohoršuje 05 - Modified: 2024-06-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Výzva pre automobilových expertov: Tento veľký kvíz zvládne bezchybne len málokto
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
25. jún 2024 21:38