StoryEditor

Okno alebo klimatizácia? Poradíme, ako čo najrýchlejšie v lete vychladiť auto

22.07.2021, 14:20
Príjemná teplota v kabíne je kľúčová pre dobrý zdravotný i psychický stav vodiča a posádky. Rozhodujúcim faktorom pri chladení je potom najmä vzdialenosť jazdy.

Horúce letné dni sú vynikajúcim spoločníkom pre trávenie času pri vode, no ak máte pred sebou cestu autom, zrejme nie ste z rozpálenej kabíny vozidla práve nadšený. Pôsobenie vysokých teplôt a priamych ostrých slnečných lúčov nielen že škodí laku vášho auta, ale zároveň znižuje životnosť plastov či spojov v kabíne.

Plasty (najmä u starších áut) sa môžu vplyvom tepla deformovať, dochádza k ich posúvaniu a vznikať môže následne i nie práve sympatické vŕzganie. Nehovoriac o tom, že cestovanie v horúcom aute nie je zdravé a môže spôsobovať aj zdravotné komplikácie či znižovanie pozornosti. To má za následok väčšie riziko vzniku nehody alebo zvýšenú nervozitu vodiča.

Prevencia je základom

Absolútnou alfou a omegou boja s horúcimi letnými dňami je pokúsiť sa pri parkovaní nájsť miesto v tieni, ideálne potom niekde v garáži mimo pôsobenia slnečných lúčov. Prispejete tak k ochrane karosérie (laku a farby) auta a po nastúpení vás nebude čakať až tak rozpálená kabína, ako keby ste vozidlo nechali odstavené na priestrannej voľnej ploche pod slnkom.

Ak nemáte možnosť parkovania v tieni alebo pod strechou altánku či garáže, vo vašej výbave by nemala chýbať slnečná...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. jún 2022 20:21