Kúpa jazdeného automobilu môže byť pre mnohých motoristov skutočne výhodnou cestou, ako sa dostať k svojmu vlastnému vozidlu a zároveň ušetriť. Pre niektorých môže ísť dokonca o vôbec jedinú možnosť, keďže ceny úplne nových kúskov každým rokom výrazne rastú a ľudom z nižších vrstiev sa stále viac vzďaľujú.
Aj jazdené autá sa však delia na hneď niekoľko kategórií, najmä podľa svojho veku a nájazdu kilometrov. Pri voľbe totiž môžete ísť aj do zánovných alebo mladých kúskov, ktoré ešte neabsolvovali desiatky či stovky tisíc kilometrov, majú pomerne nízky vek a zároveň môžu dokonca (u tých najmladších exemplárov) disponovať aj továrenskou zárukou. Nehovoriac o tom, že sa môžete do štyroch rokov od registrácie vyhnúť STK.
Toto sú najmenej spoľahlivé jazdené autá vo veku štyri až päť rokov, podľa TÜV Report 2025:
Môžu byť atraktívnou voľbou, keď chce motorista ušetriť nejaké peniaze oproti úplne novému kúsku, no nechce riskovať nejaké väčšie servisné zásahy a poruchy, ktorých pravdepodobnosť vzniku by bola u starších a ojazdenejších kusoch nepochybne väčšia. Na túto skupinku áut sa okrem iného zameriava aj najnovší TÜV Report 2025, teda nemecká štúdia spoľahlivosti, skúmajúca vozidlá a ich technický stav v rámci tamojšej siete technických kontrol. Konkrétne v období od júna 2023 do júla 2024, v počte 10,2 milióna áut.
Tradičná štúdia (pre mnohých s veľkou výpovednou hodnotou) je rozdelená podľa veku skúmaných áut a poradie následne určuje vypočítaný percentuálny podiel porúch daného modelu. Treba však jedným dychom dodať, že skúmané sú v tomto prípade iba prvky, ktoré sa počas technických kontrol v Nemecku na vozidlách kontrolujú a rolu nezohrávajú napríklad najazdené kilometre konkrétnych modelov.
Z množstva dát, ktoré najnovšie vydanie TÜV Reportu ponúka, sme na úvod vybrali 10 najväčších hriešnikov z kategórie štvor- až päťročných vozidiel, ktoré v Nemecku zavítali na tamojšiu STK. Ide o spomínané zánovné kúsky, ktoré disponujú modernými technológiami a zväčša zrejme i rozumným nájazdom, no oproti novým kúskom ponúkajú výraznú peňažnú úsporu.
Medzi modely, ktoré v hodnotení dopadli najhoršie a vykazujú najvyšší percentuálny podiel porúch alebo nedostatkov, patria modely z radov nemeckej prémiovky, ale taktiež dostupné automobily či dokonca mimoriadne obľúbený elektromobil značky Tesla. Na konkrétne výsledky sa môžete pozrieť vo videu alebo v stručnej galérii vyššie.
Pre kompletnosť prikladáme aj súhrn najspoľahlivejších vozidiel z tejto kategórie (vo veku štyri až päť rokov): 10. Toyota RAV4 (Miera poruchovosti v percentách 5,1); 9.-7. Audi A3, Hyundai ix20 a Mercedes-Benz GLC (Miera poruchovosti v percentách 5,0); 6. Volkswagen e-Golf (Miera poruchovosti v percentách 4,6); 5.-4. Audi Q2 a Mercedes-Benz Triedy B (Miera poruchovosti v percentách 4,5); 3. Volkswagen T-Roc (Miera poruchovosti v percentách 4,0); 2. Volkswagen Golf Sportsvan (Miera poruchovosti v percentách 3,6) a ako najspoľahlivejšie sa ukázalo na prvom mieste Porsche 911 s mierou poruchovosti v percentách iba 3,1.