Pre Európu je budúcnosť dopravy, minimálne tej osobnej a aspoň podľa aktuálnych predikcií, jasne daná a bude plne elektrická. Možnou malou nádejou sú v zásade iba e-palivá, ktoré dokážu byť emisne neutrálne, avšak zatiaľ ide o cenovo neporovnateľne drahšiu alternatívu než bežné fosílne palivá.
Zlom, kedy by už motoristi nemali mať možnosť kúpy vozidiel vypúšťajúcich emisie CO2, má nastať v roku 2035. Dovtedy sa snažia stále sprísňujúcejšie sa limity emisií výrobcovia plniť zaraďovaním čoraz väčšieho počtu elektrifikovaných alebo i plne elektrických modelov. Medzistupienkom, nachádzajúcim sa medzi klasickými „spaľovákmi“ a elektromobilmi sú hybridné verzie.
Ide o plug-in hybridy a hybridy. Zatiaľ čo prvé spomínané prevedenie ponúka možnosť jazdy na čisto elektrickú energiu aj na úrovni desiatok, či v niektorých prípadoch dokonca aj viac ako sto kilometrov, nevýhodou je pomerne vysoká cenovka a nutnosť mať k dispozícii pravidelné nabíjanie. V opačnom prípade na benefity môžete zabudnúť a vyššiu hmotnosť si so sebou každodenne ponesiete zbytočne, spolu s vyššou spotrebou paliva.
Naopak hybridné verzie sa môžu pochváliť podstatne „bezstarostnejšou“ prevádzkou, teda nemusíte riešiť, kedy a ako často či dlho budete vozidlo nabíjať. Systém sa o nabíjanie stará sám za pomoci rekuperácie a spaľovacieho motora pod kapotou, no tieto modely nie sú schopné jazdy čisto na elektrickú energiu v horizonte viac ako pár jednotiek kilometrov. Prinášajú však citeľnú úsporu paliva oproti konvenčnému pohonu a zároveň nie sú prehnane drahé tak, ako mnohé plug-in hybridy. Aj preto sú univerzálnejšou možnosťou pre motoristov.
Ako však docieliť, aby ste z hybridnej techniky v útrobách auta dostali maximum? Čo treba dodržiavať a ako s automobilom správne jazdiť tak, aby bola úspora paliva čo najväčšia? Je to pomerne jednoduché, ak si zvyknete na trochu odlišný jazdný štýl a niekoľko základných pravidiel.
Zostáva vám 71% na dočítanie.