Leto sa blíži, teploty stúpajú a s nimi často aj záujem vodičov o starostlivosť o svoj automobil. Konkrétne o jeho čistotu, aby sa v slnečnom počasí dokonale lesklo a zároveň tento vzhľad už vydrží podstatne dlhšie, keďže v zime a počas jarných sychravých mesiacov stačí jeden až dva dni a autá vyzerajú prakticky rovnako znečistene ako predtým. Je tu však háčik, ak s úmyslom očisty auta nezamierite do špecializovaných boxov/autoumyvárok, ale spoľahnete sa iba na vlastné vedrá alebo hadicu.
Áno, pokuta za umývanie auta doma môže byť skutočne realitou a málokto o tom vôbec vie. Poviete si, že pár vedier vody a trochu saponátu predsa nikomu neublíži. Ale je to skutočne tak? Zákony sú totiž z tohto pohľadu pomerne prísne, píše TopSpeed.sk. Viete, aké sú presné pravidlá, čo všetko vám môže za podobnú činnosť hroziť a prečo je umývanie auta doma vlastne takým problémom?
Napovedať vie už samotná slovenská legislatíva, ktorá je v tejto oblasti nekompromisná. Základom je zákon č. 364/2004 Z.z. o vodách (takzvaný vodný zákon), ktorý v §36 a §39 jasne zakazuje vypúšťať znečisťujúce látky do povrchových alebo podzemných vôd bez povolenia.
Pokuty a reálna prax?
To sa týka práve aj odpadovej vody z umývania áut, ktorá často obsahuje zvyšky olejov, saponátov a iných chemikálií z útrob vozidla. Zákon o odpadoch č. 79/2015 Z.z. v §14 zase prikazuje nakladať s odpadom tak, aby nedošlo k ohrozeniu životného prostredia a zdravia ľudí. Ak teda umývate auto na mieste, kde sa voda môže vsiaknuť do pôdy alebo odtiecť do kanalizácie, porušujete takouto činnosťou zákon.
Zostáva vám 59% na dočítanie.