StoryEditor

Záporné emisie a budúcnosť dopravy? Manažérska Toyota jazdí na vodík a vypúšťa len vodnú paru

09.07.2021, 11:36
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Toyota hovorí, že práve takto by mala vyzerať budúcnosť automobilizmu. Okrem hybridných, ale aj plne elektrických áut, pracuje i na vodíkových riešeniach. Mirai je hlavným aktérom.

Pri elektromobiloch sa špeciálne s príchodom nového storočia neustále stretávame s veľmi nesprávnym a nepresným označením ZERO EMISSION CAR, teda auto s nulovými emisiami. Je to veľmi nepresné, až zavádzajúce označenie čistej lokálnej prevádzky elektrických áut.

Faktom totiž je, že lokálne emisie sa aj môžu nule približovať, no vďaka veľmi nešťastnému mixu výroby elektriny nie len v Európskej únii, ale vlastne po celom svete, je toto označenie veľmi prehnané a nesprávne.

Ako si teda môže japonská automobilka Toyota dovoliť tvrdiť, že nová generácia Mirai má dokonca až záporné emisie? Toto auto vypúšťa vodnú paru a jazdí na vodík.

Samozrejme, aj v tomto prípade je možné hovoriť len o lokálnych emisiách. To, že sú záporné znamená, že Toyota Mirai dokáže vzduch použitý v procese palivových článkov dokonca i očistiť zbavením škodlivých plynov, ktoré v ňom sú rozptýlené.

Je zrejmé, že okrem samotnej výroby auta, ako v každom prípade aj tu platí, že emisie vznikajú, to je logické. No vznikajú aj pri extrakcii vodíka a to je jeden z hlavných protiargumentov voči vodíkovým autám. Energetická náročnosť výroby tohto paliva je ešte horšia ako v prípade výroby elektrickej energie.

Bude ešte veľmi zaujímavé a pestré sledovať vývoj pohonov áut, špeciálne toto desaťročie. Je veľmi pravdepodobné, že túto dekádu príde k zásadnému zlomu a budeme poznať smerovanie a hlavné prúdy. My len dúfame, že to nebude jediný smer a svet nebude voliť jedinú možnosť.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2023-12-07 11:20:00 - Feat.: - Title: Voľba a spoliehanie sa na elektromobilitu je v podaní newyorských cestárov úplné fiasko 02 - Modified: 2023-12-06 13:00:00 - Feat.: - Title: Najdostupnejší elektromobil Toyoty pre Európu? Do predaja má zavítať už budúci rok 03 - Modified: 2023-12-06 10:47:18 - Feat.: - Title: Banalita, ktorá môže vyjsť vodičov v zime draho. Na túto maličkosť určite nezabúdajte 04 - Modified: 2023-12-05 13:05:00 - Feat.: - Title: Kia zmodernizovala svoje známe SUV. Na Slovensko sa chystá už o niekoľko mesiacov 05 - Modified: 2023-12-05 10:28:00 - Feat.: - Title: Toto je zakladateľ oplastovaných kombíkov. Bez elektrifikácie a v teréne hviezdi aj dnes
menuLevel = 2, menuRoute = auto/testy, menuAlias = testy, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
07. december 2023 18:32