StoryEditor

Vyskúšali sme "unikát", ktorý na trhu končí. V čom poráža obľúbené SUV?

15.05.2022, 00:01
  • Model koncom tohto roka skončí v ponuke Seatu bez nástupcu.
  • Novinka ponúka obrovskú priestrannosť, praktické vychytávky i príjemný komfort.
  • Zástup motorizácii je oklieštený výhradne na štvorvalec 1.4 TSI.

Dopyt dnešných zákazníkov má jasné znaky – pokiaľ to nemá vyšší podvozok a karosériu, nie je to pre nich atraktívna voľba. Tak by sa dal s trochou nadsázky opísať aktuálny stav na automobilovom trhu, kde vládnu obľúbené športovo-úžitkové vozidlá.

Ich počet sa každým rokom zvyšuje a dokonca občas nahrádzajú aj oveľa užívateľsky prívetivejšie známe modely. Je to tak napríklad s automobilmi segmentu MPV, ktorých je ako šafránu, no výrobcovia v podstate iba reagujú na záujem zákazníkov. 

Každý zdá sa siahne po novinke s vyššou stavbou i svetlou výškou, bez ohľadu na výslednú praktickosť alebo využiteľnosť. SUV totiž boli primárne orientované pre tých, ktorí kde-tu zamierili aj do terénu a pre pravoverných nadšencov jazdy mimo ciest boli v ponukách vyslovene offroady.

Dnes je to inak a zatiaľ čo SUV jazdia najmä po parkoviskách nákupných centier, dopĺňajú ich crossovery a spomínané offroadové kúsky smerujú pomaličky do úzadia. Napokon môžu skončiť ako MPV, vymierajúci druh s iba malou hŕstkou zástupcov.

A koncom roka bude o jedného menej – Seat Alhambra FR si totiž našiel miesto v našich rukách pri príležitosti rozlúčkového testu. V akých disciplínach vyniká?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.
18. máj 2022 07:07