Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
25.04.2019, 00:00

Dravce chytajú aj drony. Ako sa stať sokoliarom?

Tradícia sokoliarstva na Slovensku je bohatá. O ich histórii, spolunažívaní dravcov s ľuďmi a prírode sa dokonca učíme aj na základnej škole, čo z nás robí svetový unikát.

Dravce chytajú aj drony. Ako sa stať sokoliarom?
Zdroj: Peter Mayer

Jozefa Tomíka, ktorý nás privítal v dobovom oblečení zo stredoveku – v krpcoch a ľanovej košeli s tunikou, si možno pamätáte aj vy, v klube sokoliarov Aquila pracuje už viac než 20 rokov. „Človek sa snažil zdomestifikovať dravce od nepamäti, do dnešných dní sa mu to nepodarilo,“ začína svoje rozprávanie sokoliar a ukazuje nám krásne zvieratá, o ktoré sa tu s láskou starajú. „Ľudia videli, že keď sa na oblohe objaví dravec, ostatné vtáky sa pred ním snažia skryť a zapadnú do krovia. A keďže boli vynaliezaví, začali s nimi spolupracovať a s ich pomocou chytali iné vtáctvo ukryté v kroviskách,“ pokračuje popri tom, ako prechádzame okolo krásnych orlov v areáli s výhľadom na Bojnický zámok.

​Na naše územie sa dostalo sokoliarstvo v období Veľkej Moravy. „Svätopluk bol vášnivý sokoliar a z dvojice vierozvestcov Cyrila a Metoda sa Cyril venoval sokoliarstvu, o čom existujú dôkazy. Dôvodom bola obživa a hlavne v stredoveku panovníci usporadúvali s dravcami veľké poľovačky.“ Dnes približujú sokoliari rôznymi predstaveniami a už spomínanými dobovými kostýmami svojim návštevníkom históriu.

Sokoliarstvo sa neskôr stalo koníčkom, no ich schopnosti využívame aj inak. Z náhodného lovu vtáctva sa stalo cielené, používajú sa na biologickú ochranu letísk. „Pred štartom lietadla sa na letisku vypustí dravec, polieta sa s ním, všetky vtáky odletia, vyplašia sa a ukryjú. Tým pádom sa šetria ľudské životy i materiálne škody, turbíny alebo vrtule sa nezrazia s vtákmi,“ prekvapuje nás Jozef a napadne nám otázka, čo v prípade dronov? „V zahraničí, kde je dronov veľa, začali cvičiť orly, aby ich chytali. Ak je niekto otravovaný a nedajú si povedať, vypustia dravca, ktorý dron uloví a je to v poriadku. Aj kondora morkovitého zvyknú využívať na dohľadávanie mŕtvol. Majú veľmi dobrý čuch, zdochlinu dokážu zachytiť na niekoľko kilometrov.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.