Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
01.05.2019, 00:00

Dychberúce scenérie a zurčiaci potok. Toto je najužší kaňon na Slovensku

Manínska tiesňava je jedinečné miesto, kde sa v dávnych časoch zahryzol do skál potok a vyhĺbil tak malý kaňon. Dnes sa o ňom hovorí ako o najužšom na Slovensku.

Dychberúce scenérie a zurčiaci potok. Toto je najužší kaňon na Slovensku
Zdroj: Viktor Beličák

Počul som o nej veľakrát, no nevidel ju ani raz. Chuť vidieť tento rozprávkový kus prírody bola obrovská. Úzka cesta, ktorá je medzi slovenskými rekordmi zapísaná ako najužší kaňon na Slovensku, vás uchváti od začiatku. Pokračuje totiž až k hranici Súľovských skál cez tri dedinky – Záskalie, Kostolec a Vrchteplá.

​V druhej menovanej dedine objavíte ešte jednu tiesňavu – Kostoleckú. Krása nad krásou. Či je to v zime, na jar, alebo v lete, zamilujete sa do tejto prírody okamžite. To však nie je všetko.

Manínska...

Hneď za Považskou Bystricou objavíte vskutku krásny kus slovenskej prírody. Skaly s ostrými a oblými hranami lemujú cestičku medzi dedinkami Považia.

Tá vám odhalí dychberúce scenérie na úzke priechody medzi skalami či strmé zrázy a zurčiaci potok Manín. Vybral som sa sem skoro ráno, aby som si vychutnal to ticho prírody. V okolí natrafíte na niekoľko značkovaných chodníkov a pamätníkov horolezcom. Manínska tiesňava, ktorú domáci volajú „úžina“, bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu v roku 1967. Patrí medzi ukážkové územia tvarované vodnou eróziou. Jednoducho povedané – o tento krásny zárez do skál sa po dlhé stáročia postaral manínsky potok, ktorý kedysi spojené Manínske bradlo rozdelil na dva samostatné vrcholy – Malý a Veľký Manín. Výškový rozdiel medzi dnom tiesňavy a vrcholom Veľkého Manína dosahuje približne 400 metrov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.