Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
04.05.2019, 00:00

Slovenské sopečné víno: Je špecifické a žiadané i vo svete

Na sopečných horninách sú veľmi úrodné pôdy a hrozno vypestované v takýchto podmienkach u nás má špecifickú chuť a je žiadané i vo svete. Kde na Slovensku rastie?

Slovenské sopečné víno: Je špecifické a žiadané i vo svete
Zdroj: archív

Priznajme si, kto pri pozdvihnutí pohára s lahodným vínom myslí na to, ako nápoj vznikol? Niekto si možno predstaví kilometre viníc, okolo nich hajlochy – chatky s vínnymi pivnicami a ak je z vinárskej rodiny, tak azda aj mravčiu prácu okolo hrozna. Málokto však zrejme premýšľa o úrodnej pôde, z ktorej hrozno získalo potrebné živiny. My sme sa vybrali do špecifickej oblasti Slovenska, tam, kde rastie vinič na sopečnej pôde. A vy sa do stredoslovenského a tokajského regiónu poďte pozrieť s nami.

Viac než 2 300 hektárov viníc

Štyri kilometre vysoký štiavnicky stratovulkán rozlial kedysi lávu až 50 km ďaleko a na jeho južných svahoch sú dnes najsevernejšie a najvyššie položené vinohrady na Slovensku. Práve štiavnicky stratovulkán je podľa geológa Pavla Uhra jedným z najväčších v Európe. „Je to zložený vulkán, nie je jednoduchý. Je obrovský, taká tragédia v piatich dejstvách,“ hovorí s úsmevom geológ a jedným dychom dodáva, že ide o členitý priestor s rôznymi druhmi tufu a v oblasti prevláda andezit a ryolit, čo sú najzákladnejšie vulkanity. V Brhlovciach sú napríklad do tufov vysekané obydlia, ktoré v minulosti pôvodne slúžili ako ochrana pred Turkami. Vínnymi pivnicami vo vulkanických horninách sú zase známe Sebechleby.

„Víno, ktoré sa zrodilo na sopečnej pôde, je vo svete veľmi žiadané pre svoju špecifickú chuť. Sopka je na pestovanie viniča osobité miesto; mení klímu, poskytuje bohatú pôdu na minerály a živiny,“ hovorí Igor Kuhn, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Banská Štiavnica.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.