Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
14.12.2019, 14:00

Ich vzor poznajú všetci. Chalúpky v Čičmanoch doslova vstali z popola

  • Ich krásu a jedinečnosť ocenil architekt Dušan Jurkovič už v roku 1895.
  • Dnes málokto vie, že stačilo málo a domy ako z rozprávky o perníkovej chalúpke by sme tu nemali. Doslova vstali z popola.
Ich vzor poznajú všetci. Chalúpky v Čičmanoch doslova vstali z popola
Zdroj: Miroslava Spondiaková

Každý dom je niečím iný, jedno však majú spoločné. Vyzdobené čičmianskymi ornamentmi pripomínajú rozprávkové chalúpky. Medzi uličkami sa prechádzajú návštevníci, objavia sa a zrazu niekde zmiznú, veď majú čo obdivovať.

​A keď napadne sneh, čaro je ešte o trochu väčšie. Pri zmienke o rázovitej obci v Strážovských vrchoch, ktorú si chodia obzerať turisti z celého sveta, však treba spomenúť niekoľko významných míľnikov, bez ktorých by nebola tým, čím je dnes. Svojím spôsobom ide o katastrofy – požiare, ktoré Čičmany postihli v rokoch 1907, 1921 a 1945.

Obnova pôvodnej architektúry
Prvý požiar mal za následok zdevastovanie dolnej a strednej časti obce, počas následnej modernej rekonštrukcie nahradili pôvodné drevené domy za kamenné a tehlové. O pár rokov neskôr prišla ďalšia pohroma, plamene zničili na dolnom konci nielen obytné objekty, ale aj 160 hospodárskych stavieb. Dušan Jurkovič, ktorý už predtým v Prahe prezentoval krásu obce, sa nemohol nečinne prizerať. Inicioval finančnú zbierku, vďaka ktorej nielenže pomohli rodinám, ktoré v októbri zostali bez strechy nad hlavou, ale podarilo sa aj obnoviť pôvodnú čičmiansku architektúru.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.