Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
21.12.2019, 00:00

Chalúpka deduška Večerníčka ožije

  • Rozprávku na dobrú noc prináša už niekoľko generácií.
  • A preto mnohí aj dnes, keď počujú úvodnú zvučku (a nehovorím len o deťoch), odložia hračky a sadnú k obrazovke.
Chalúpka deduška Večerníčka ožije
Zdroj: RTVS

Mnohým pripomína detstvo. Podobne ako Dancúľ, Filmárik s Filmuškou či neskôr Kuko. Milý deduško, jeho verný psík, útulná chalúpka a krásna znelka Večerníčka sa stali v mnohých domácnostiach neodmysliteľnou súčasťou večerných rituálov pred spaním. Až natoľko, že keď verejnoprávna televízia pri programových zmenách alebo športových prenosoch Večerníček neodvysielala, do redakcie volali rozhorčení rodičia, že nevedia deti utíšiť a uspať.

​Ich každodenné uspávacie zvyky sa otriasli v základoch, nečudo, keďže Večerníček sa vysiela už od roku 1977. Námet a scenár vytvorila Anna Minichová, ktorá vtedy vyhrala konkurz, dodnes zaužívaný názov vymyslel básnik Milan Nápravník. Za výtvarným stvárnením a réžiou stojí Ladislav Čapek, notoricky známu hudbu Jaroslava Celbu interpretoval Filmový symfonický orchester. Svoju prácu urobili neskutočne dobre, veď aká iná tvár je na obrazovke tak dlho ako televízna stálica „Deduško Večerníček“?

V chalúpke a za chalúpkou
Večerníčku predchádzali Rozprávky na dobrú noc, v úvodnej zvučke sa objavil ježko hrajúci na klavíri. Nahradil ho starostlivý starček so svojím psíkom a v závislosti od ročného obdobia sa zvučka jemne menila. Deti si hneď všimli, že v zime pribudla búdka pre vtáčiky, a páčilo sa im, že svojho verného kamaráta nenechal spať pred domom. Dedko Večerníček najmenších tak zaujal, že písali do redakcie listy, chceli sa dozvedieť, čo robí celý deň.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.