Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
08.02.2020, 00:00

Rozvodovosť je vyššia, od rodín sú často odtrhnutí aj týždne. Ako sa pracuje na Lomnickom štíte?

  • Tretinu roka je tam víchrica, sneh zažívajú aj v auguste, priemerná ročná teplota ako za severným polárnym kruhom – Lomnický štít, najvyššie trvalo obývané miesto na Slovensku.
  • Mgr. RASTISLAV MAČURA (58) pracuje na Lomnickom štíte už tridsať rokov, najskôr pôsobil v Astronomickom ústave SAV, v súčasnosti robí na pracovisku Slovenského hydrometeorologického ústavu.
  • Dá sa povedať, že za predchádzajúce tri dekády strávil na Lomnickom štíte tretinu života.
Rozvodovosť je vyššia, od rodín sú často odtrhnutí aj týždne. Ako sa pracuje na Lomnickom štíte?
Zdroj: Richard Filipko

Na Lomnickom štíte ste vždy desať dní, potom vás vymení kolega. Takto štandardne fungujete?
Áno, ale je to špecifické, každá horská a vysokohorská stanica SHMÚ funguje podľa podmienok a možnosti dochádzky. Na Chopku sú týždňovky, na Štrbskom Plese dvojdňovky. My na Lomnický štít vzhľadom na možnosti chodíme na desať dní a sme traja, čiže vždy je jeden nepretržite hore a dvaja sú dolu, po desiatich dňoch ide hore ďalší.

Z Lomnického štítu posielate správy každú hodinu, čiže musíte nepretržite desať dní každú hodinu správu napísať?
Je to služba 24 hodín nonstop, ale máme tu na to v noci automaty. Keďže ide o pozorovateľské pracovisko, počas dňa posielame správy my pozorovatelia. Ráno začíname pozorovania po šiestej, keďže prvá správa ide o 6.50, a končíme večer o deviatej, respektíve o pol desiatej. Každú hodinu pošlem tzv. synoptickú správu a trikrát denne klimatickú. Automaty idú nezávisle od nás, dohromady sa tu sleduje okolo 42 dát. Automat urobí základné veci, no pozorovateľ robí pozorovanie podrobnejšie, napríklad typy oblačnosti, dohľadnosť, aktuálne zrážky a ďalšie, plus správu kóduje a zapisuje.

Na čo sa používajú dáta, ktoré sa získavajú na Lomnickom štíte?
Dáta sú dôležité najmä pre predpovednú sieť. V Bratislave je výpočtové stredisko, odborní pracovníci používajú matematické modely a tie potrebujú plniť dátami. Výsledky z jedného z medzinárodných meteorologických modelov sú aj na internetovej stránke SHMÚ, volá sa Aladin a zobrazuje predpovede na niekoľko dní. Plus k tomu je ešte klimatológia, zbierame údaje o teplote, o tom, koľko nasnežilo, napršalo, búrky a z týchto údajov sa zasa robia rôzne predikcie. Jedno sa volá synoptická časť, čiže slúži ako predpovedná, druhá je klimatologická časť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.