Prospal zařídil důležitou výhru nad Italy

19.02.2006, 21:29
iHNediHNedčtkčtk

Hattrick Václava Prospala rozhodl souboj hokejistů České republiky s domácí Itálií. Po výhře 4:1 si český tým zajistil postup do čtvrtfinále turnaje.

V české sestavě nechyběl ani Jaromír Jágr, kterého v sobotním duelu s Finskem zranil Jarkko Ruutu. Jágr nastoupil na svém tradičním místě, na křídle prvního útoku. Nehrál však ve své obvyklé stařičké přilbě, ale v novém, bezpečnějším modelu. Do hry však zasáhl pouze v první a ve druhé třetině. Poslední dvacetiminutovku sledoval v kabině.

Světoví šampioni začali bitvu o postup do druhé části turnaje s ofenzivními myšlenkami, do první šance se však dostali Italové. Na trestnou lavici putoval již po 99 vteřinách Židlický a Vokoun mohl děkovat paní Štěstěně, že osamocený Cirone nedokázal zasunout puk do odkryté svatyně.

K očekávané výhře nasměroval mužstvo ve 13. minutě při signalizované početní výhodě Hejduk, jehož bekhendová střela skončila přesně u tyčky Hellovy branky. Opora Colorada se tak po Jágrovi a Výborném stala teprve třetím útočníkem, jenž se v Turíně střelecky prosadil. Již po 83 vteřinách na Hejduka navázal Prospal, který zpoza branky překvapil italského gólmana a pohotově zastrčil puk za jeho záda.

Aktivně hrající Prospal se dočkal svého druhého zásahu na turnaji i v zápase až ve 29. minutě, kdy v oslabení přehodil zbytečně vyjíždějícího italského brankáře Muzzattiho, jenž krátce předtím nahradil zřejmě zraněného Hella. I za stavu 3:0 však Italové několikrát ohrozili mrznoucího Vokouna, zkušený Topatigh ani Parco však ještě českou jedničku o možnou první nulu v Turíně nepřipravili.

Se solidní bilancí jedné inkasované branky dochytal zápas Muzzatti, kterého Češi nedokázali podruhé překonat ani v sérii početních výhod. Dvě minuty před koncem se naopak dočkali branky Italové a postaral se o ni Parco. Při následné power play ale uzavřel skóre střelou do prázdné branky Prospal.

"Ze začátku jsme byli nervózní, ale postupem doby jsme to setřásli, dali góly a vyhráli," řekl asistent Ondřej Weissmann na tiskové konferenci po utkání.

Jágr se podle jeho slov na ledě ve třetí třetině neobjevil hlavně proto, aby si odpočinul. "Navíc se už před utkáním necítil moc dobře, ale chtěl nastoupit," uvedl Weissmann, podle něhož si hvězdný útočník trochu hůře zvykal na novou přilbu. "Museli jsme ji upravovat, je pro něj nepříjemné s ní hrát," řekl asistent trenéra.

Utkání nedohrál ani obránce Marek Židlický, který v první třetině po souboji s Lukou Ansoldim narazil nohou do brankové konstrukce. "Má naražený stehenní sval. Ještě s tím chvilku hrál, ale pak jsme ho stáhli, protože jsme nechtěli, aby se jeho stav zhoršil," vysvětlil Weissmann.

Posledním soupeřem úřadujících mistrů světa v první části her budou v úterý hráči Kanady, obhájci zlatých medailí ze Salt Lake City.

Česká republika - Itálie 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. Hejduk (T. Kaberle, Výborný), 15. Prospal (Jágr, Straka), 29. Prospal (Straka), 59. Prospal (Straka, Vokoun) - 58. Parco (De Bettin). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Halecký (SR), Karlsson (Švéd.). Vyloučení: 9:14, navíc Tuzzolino (It.) 10 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 8776.

Sestavy:

Česká republika: Vokoun - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Špaček, Kuba, F. Kaberle, Malík - Jágr (41. Olesz), Prospal, Straka - Hemský, Lang, Ručinský - Hejduk, Výborný, Bulis - Kotalík, Čajánek, Erat. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.

Itálie: Hell (28. Muzzatti) - Helfer, Strazzabosco, Nardella, Ramoser, Signoretti, Trevisani, Borgatello - De Bettin, Parco, Iob - Tuzzolino (33. Zisser), Chitarroni, Busillo - Ansoldi, Cirone, Margoni - Fontanive, De Toni, Topatigh. Trenér: Michel Goulet.

01 - Modified: 2004-12-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: IDS Scheer a HP spojili sily
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
10. máj 2024 00:57