Takmer 53 miliárd korún. O toľko prišiel vlani štát kvôli ekonomickým podvodom, čo už je o 13 miliárd viac ako v roku 2004. Takáto suma predstavuje šestinu štátneho rozpočtu, pričom "najdrahšie" Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR dostalo minulý rok od štátu 48 miliárd korún.
Stále ide iba o škody, ktoré dokázala polícia vyčísliť - v skutočnosti môžu byť tieto čísla omnoho vyššie. Zmena nepriaznivého vývoja sa pritom tak skoro očakávať nedá, skôr naopak. "Možno predpokladať, že nárast bude pokračovať aj v tomto roku," varuje hovorca Policajného prezídia Martin Korch. Hlavnú úlohu zohrávajú podvody a sprenevery. Iba pri výstavbe tunela Branisko dokázala skupina deviatich osôb pripraviť štát pri finančných machináciach minimálne o 185 miliónov korún. Polícia pripomína, že najrýchlejšou cestou k okrádaniu štátu zostáva čerpanie nadmerného odpočtu DPH. HN zistili, že polícia pracuje na dvoch takýchto prípadoch, kde predbežné škody dosahujú miliardové sumy.
V prostredí ekonomického zločinu sa objavujú aj nové formy: podvody pri elektronickom bankovníctve či čerpaní štátnych dotácií a eurofondov. "Z výpisu o použití karty v bankomate, ktorý majiteľ zanechá na mieste, je možné zistiť údaje, ktoré postačujú na uskutočnenie platby cez internet," upozorňuje Korch. Banky takéto riziko popierajú.
StoryEditor
Zločinci pripravili štát o desiatky miliárd
Takmer 53 miliárd korún. O toľko prišiel vlani štát kvôli ekonomickým podvodom, čo už je o 13 miliárd viac ako v roku 2004. Takáto suma predstavuje šestinu štátneho rozpočtu, pričom "najdrahšie" ministerstvo práce dostalo minulý rok od štátu 48 miliárd korún.