Hoci to ešte minulý týždeň nebolo na programe dňa, v sobotu sa to náhle stalo. Centrálna parita, teda hranica okolo ktorej sa smie pohybovať kurz koruny v systéme ERM II, zvanom aj "čakáreň na euro", sa posunula.
Zatiaľ čo kurz sa do soboty mohol pohybovať v pásme plus-mínus 15 percent od 38,455, je novým stredom hodnota 35,442 koruny za euro. Naša mena sa tak môže ešte pred prijatím eura v januári 2009 dostať na úroveň 30,126.
Povolená uzda
Zmena nahráva posilňovaniu koruny. Tá sa od vstupu do ERM II posilnila o 12 percent a dostala sa len do trojpercentnej vzdialenosti od pôvodnej spodnej hranice povoleného pásma. V novembri 2005, keď sme do systému vstúpili, také posilnenie nikto nečakal. "Je to nepriamy dôkaz o efekte reforiem na vysoký rast a zhodnocovanie koruny," vyhlásil včera exminister financií Ivan Mikloš.
Posun parity prichádza necelé dva týždne po tom, ako Národná banka musela proti prisilnej korune zasiahnuť. Euro sa vtedy predávalo už za 33,80 koruny.
Presunutie pásma HN prognózovali v januári, no ešte minulú stredu ho Národná banka odmietla. O tom však ani hovoriť nesmie: Dala by signál devízovým špekulantom.
Viac darčekov z ciest
Posun podľa analytika Juraja Kotiana automaticky neznamená, že centrálna banka dáva zelenú rýchlemu posilňovaniu. Koruna však bude postupne silnieť aj tak. Podľa pôvodných prognóz sme mali euro prijať s kurzom zhruba 34 korún za euro, analytik Viliam Pätoprstý však tvrdí: Po posune parity "to bude menej ako 33".
Silná mena znamená viac peňazí na zahraničnej dovolenke, lacnejší tovar z dovozu, ale aj nižšie zárobky po návrate z práce v cudzine. Firmám, napríklad PSA, Kii či Samsungu zasa robia starosti kurzové straty pri vývoze. Naopak, z vyšších ziskov sa môžu tešiť importéri tovaru.