StoryEditor

Vysoké výdavky na dôchodky v EÚ

12.05.2003, 00:00
Autor:
HNHN

Krajiny Európskej únie (EÚ) s výnimkou Írska vydajú 11 percent hrubého domáceho produktu (HDP) na dôchodky, čo je viac než dvojnásobok výdavkov iných priemyselných krajín ako napríklad Spojených štátov amerických alebo Kanady. Popredné miesto pritom patrí Nemecku s 12 percentami, ktoré však ako jedna z mála krajín naznačuje zásadné zmeny. Vyplýva to z výsledkov správy Svetovej banky na tému Dôchodkové reformy v Európe -- Postup a proces. V žiadnej inej oblasti nie je uznanie potreby urýchlených reforiem také veľké.
Bez rýchlych a rozsiahlych reforiem by štátne dôchodkové náklady pochovali európske národné hospodárstva, myslia si experti Svetovej banky. Rozšírenie Európskej únie a s tým spojenú hospodársku integráciu uvádzajú ako dôležitý faktor pre reformné kroky v dôchodkovom systéme. Výslovne však varujú všetkých súčasných a budúcich kandidátov pred silnou orientáciou na modely členských krajín EÚ. To by im prinieslo vysokú nezamestnanosť a pomalší hospodársky rast.
Ako uviedol nemecký denník Handelsblatt, v správe sa okrem iného konštatuje, že pripravenosť kandidátskych krajín na podstatné reformy je veľká, čo vzhľadom na zmenu spoločenského systému v popredných štátoch východného bloku nie je prekvapujúce. Západoeurópske priemyselné krajiny by mali pracovať iba na jednotlivých bodoch, ako je napríklad dôchodkový vek či príspevok. Podľa správy by mohli noví aktéri a nové faktory urýchliť zmeny. Krajiny predovšetkým z východného bloku, ktoré rady experimentujú, by mohli hrať pri reformách hlavnú úlohu a vyvinúť modely, ktoré sú atraktívne aj pre iných.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
27. november 2022 00:54