StoryEditor

Beňová vyzýva vládu neuzatvárať rokovania o čerpaní eurofondov

01.03.2006, 16:21
Autor:
HNHN

Europoslankyňa a podpredsedníčka strany Smer-sociálna demokracia (SD) Monika Beňová vyzýva premiéra a vládu, aby už počas tohto funkčného obdobia neuzatvárala rokovania o Národnom strategickom referenčnom rámci čerpania prostriedkov z eurofondov v období 2007 až 2013. Podľa nej by do prípravy rámca mali byť zapojené aj opozičné strany a zástupcovia regiónov. Uviedla to dnes na tlačovej besede na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). K jej výzve sa pripájajú župan Milan Murgaš a poslanec NR SR za Smer-SD Igor Šulaj, ktorý uviedol, že je to stanovisko strany Smer-SD. "Nevyzývam vládu zastaviť práce na príprave tohto materiálu, žiadam iba, aby ho ešte neuzatvárala v Bruseli," uviedla Beňová.
Europoslankyňa zdôraznila, že referenčný rámec, podľa ktorého by sa mali čerpať prostriedky z eurofondov, bude platiť na roky 2007 až 2013, čiže zasiahne minimálne dve volebné obdobia, preto by mal byť prijatý na základe širokej dohody. Slovensko by mohlo v uvedenom období získať z eurofondov 10,2 miliardy eur. Poslanci a europoslankyňa za Smeru-SD tiež kritizovali vládu za zlú prípravu na čerpanie eurofondov v programovacom období 2004 až 2006. Pripomenuli že za vlaňajšok vyčerpala Slovenská republika len 11 percent možných prostriedkov. "Systému chýba flexibilita, je neefektívny a netransparentný, schvaľovací proces je zdĺhavý," zdôraznila Beňová s tým, že príprava na nasledujúce programovacie obdobie musí byť oveľa lepšia.
Napriek tomu, že Beňová, Murgaš aj Šulaj sú predstaviteľmi strany Smer-SD a na tlačovej besede hovorili o minulých aj súčasných stanoviskách tejto strany, podľa župana Murgaša nešlo o stranícku tlačovú besedu. "Toto nie je tlačová beseda politickej strany Smer, ale tlačová beseda o neschopnosti vlády čerpať prostriedky z európskych fondov. To sa dotýka aj vás," odpovedal Murgaš na otázku agentúry SITA, či počas jeho pôsobenia vo funkcii župana budú bývať tlačové besedy Smeru-SD v Banskej Bystrici na pôde samosprávneho kraja a nie v priestoroch strany.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. marec 2023 03:32