StoryEditor

Čínsky národný cirkus v siedmich slovenských mestách

13.03.2006, 16:14
Autor:
HNHN

V apríli sa už po tretí raz vráti na Slovensko Čínsky národný cirkus, uvedie svoj nový program Exhibícia draka 2006. Najprv sa 1. apríla predstaví v žilinskej Športovej hale Bôrik, sériu deviatich vystúpení uzatvorí 10. apríla predstavenie na banskobystrickom Zimnom štadióne. Umelcov postupne privítajú aj mestá Bratislava, Považská Bystrica, Prievidza, Prešov a Košice. Cirkus poteší naše publikum v rámci česko-slovenského turné, pre ktoré si pripravil spolu 20 vystúpení v siedmich slovenských a šiestich českých mestách. Odštartuje 19. marca v Prahe.
Zo 160-členného čínskeho súboru pricestuje na česko-slovenské turné 30 akrobatov vo veku 14-35 rokov a s batožinou s celkovou váhou 3800 kilogramov. "Špeciálne kvôli ceste na Slovensko sme program obohatili o nové predstavenia, ktoré vynikajú najmä veľkou kreativitou a obsahujú prvky našej tradičnej kultúry," uviedla pre agentúru SITA jedna z akrobatiek Čínskeho národného cirkusu Qianqian Kong. Predstavenie má dvakrát po 50 minút. "Program nám trvalo nacvičiť dva roky, pričom ak sa ho chcel nejaký člen zúčastniť, musel mať aspoň desaťročné skúsenosti," povedala Kong. Podľa nej, deti navštevujú špeciálne cirkusové školy už od malička. Ide zvyčajne o ratolesti rodičov, ktorí sú tiež cirkusovými artistami. Akrobati trénujú 12 hodín denne. Deti preto navštevujú kultúrne lekcie v škole až v neskorých večerných hodinách. Na medzinárodné vystúpenia však môžu podľa tamojších zákonov vycestovať až vo veku 17 rokov.
Čínsky národný cirkus pochádza z provincie Shandong na východe Číny, z pobrežia pri dolnom toku Žltej rieky. Shandong má viac ako 5000 ročnú históriu. Skupina akrobatov sa od svojho založenia v roku 1958 snaží o sformovanie a obnovu pôvodnej akrobacie. Programy, ktoré vznikali počas tohto procesu, už Čínsky národný cirkus predstavil v takmer 40 krajinách sveta. Navštívil Japonsko, Ameriku, Rumunsko, Maďarsko, Nemecko, Brazíliu, Singapur, Pakistan, Anglicko, Francúzsko, Španielsko, Indonéziu, Kolumbiu, Česko a tiež Slovensko. Za majstrovské až kaskadérske kúsky si vyslúžil mnohé ocenenia. Predstavenie Balansovanie na dvojitom stole získalo pohár Strieborného klauna na XIV. Medzinárodnej súťaži Cirkus a akrobacia v roku 1989 v Monte Carle v Monaku. Tanec na nebi zase ocenili striebornou medailou na 5. čínskom Wuhan medzinárodnom festivale akrobacie v roku 2002. Aj programy ako Skoky cez kruhy, Bojové umenie, Žonglovanie nohami a Lietajúca hrazda získali domáce i medzinárodné ocenenia.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. február 2023 13:18