Zlato v biatlone pre Išmuratovovú, Pavkovčeková 23.

13.02.2006, 16:14

Víťazkou pondelkových vytrvalostných pretekov biatlonistiek na 15 km na jubilejných XX. ZOH v Turíne sa v stredisku Cesana San Sicario stala suverénne Ruska Svetlana Išmuratovová s náskokom 45,5 sekundy pred svojou krajankou Oľgou Pylevovou, bronz si vybojovala nemecká reprezentantka Martina Glagowová (+1:10,8). Triumf ruských biatlonistiek zvýraznila ešte štvrtým miestom Albina Achatovová Najlepšia z kvarteta Sloveniek bola Marcela Pavkovčeková, ktorú klasifikovali na 23. mieste so stratou 4:28,7 min na víťazku.
O nečakanom triumfe ruskej biatlonistky sa rozhodlo na záverečnej streleckej položke v stoji. Kým tridsaťtriročná rodáčka z Čeľjabinska trafila všetkých päť terčov, jej najväčšie súperky, dovtedy strieľajúce úplne bezchybne, zaváhali. Obhajkyňa prvenstva Nemka Andrea Henkelová a strieborná spred štyroch rokov Nórka Liv Grete Poireeová, ktoré boli dovtedy na čele, si pripísali na konto dve, resp. tri trestné minúty a medailový sen sa im rozplynul. Henkelová skončila napokon piata a Poireeová uzatvárala elitnú desiatku. "Je to smola, ale taký je biatlon," poznamenala smutne nórska reprezentantka. "Strieľala som príliš pomaly, príliš opatrne. Chcela som ísť na istotu, ale napokon som si rozhádzala svoje zvyčajné strelecké tempo." Všetkých 20 terčov trafila iba jediná pretekárka, Poľka Krystyna Palková, ktorá skončila šiesta.
Svetlana Išmuratovová sa po Anfise Rezcovovej (1992 - šprint), Galine Kuklevovej (1998 - šprint) a Oľge Pylevovej (2002 - stíhacie preteky) stala štvrtou individuálnou biatlonovou olympijskou víťazkou z Ruska a pre svoju krajinu vybojovala spoločne s Pylevovou 10., resp. 11. medailu zo ZOH. Išmuratovová doposiaľ nevyhrala nijaké významné individuálne preteky, jej najväčším úspechom boli medaily z MS 2003, striebro v pretekoch s hromadným štartom a bronz v stíhačke. Vojačka z Novosibirska doposiaľ vyhrala len jedny preteky SP v kariére: vlani v decembri v Osrblí preteky na 15 km. "Zo svojej prvej zlatej medaily v individuálnych pretekoch na vrcholnom podujatí mám veľkú radosť. Nebola som favoritkou a pred pretekmi mi asi nikto neveril. Dnešná súťaž bola veľmi náročná, najmä v poslednom kole som už mala toho dosť. Považujem sa za veľmi šťastnú, lebo vyhrať zlato na olympijských hrách je snom každého športovca. Presadiť sa v silnej konkurencii v ruskom tíme nie je jednoduché. Aj z tohto hľadiska som rada, že som presvedčila o svojich kvalitách," skonštatovala Svetlana Išmuratovová.
Zo Sloveniek si do polovice pretekov výborne počínala Marcela Pavkovčeková. Na medzičase po druhej zo štyroch streleckých položiek svietilo meno 28-ročnej rodáčky z Liptovského Mikuláša na skvelom 6. mieste. Potom však prišiel nepresný výstrel v ľahu a v závere ešte dva v stoji a zosuv na konečné 23. miesto. Pre zverenkyňu trénera Juraja Sanitru to však je najlepšie umiestnenie na ZOH v kariére (doteraz 33. v roku 2002 na 15 km) a aj zisk ďalších 8 bodov do hodnotenia Svetového pohára 2005/2006. "Škoda tej poslednej streleckej položky, kde som netrafila dva terče. Veľmi som chcela a prišiel blok. Zbytočne som nad tým rozmýšľala, na nástrele pred pretekmi som sa cítila veľmi dobre, trafila som presný stred a v pretekoch mi to úplne uletelo. Veľmi som sa na preteky tešila, teraz som sklamaná. Na juniorských MS sa nám s Marekom Matiaškom darilo rovnako. Tak som v kútiku duše verila, že po Marekovi dosiahnem dobrý výsledok aj ja," vravela po pretekoch Marcela Pavkovčeková.
Ďalšie tri slovenské biatlonistky doplatili najmä na nepresnú streľbu - Martina Halinárová obsadila 35. miesto (4 tr. minúty), Soňa Mihoková 48. (5 tr. minút) a Janka Gereková bola v olympijskej premiére 60. (5 tr. minút) spomedzi 82 štartujúcich.

Výsledky:

Biatlon - vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Svetlana Išmuratovová (Rus.) 49:24,1 min (1 tr. minúta), 2. Oľga Pylevová (obe Rus.) +45,5 s (1), 3. Martina Glagowová (Nem.) +1:10,8 (2), 4. Albina Achatovová (Rus.) +1:30,9 (2), 5. Andrea Henkelová (Nem.) +2:22,2 (2), 6. Krystyna Palková (Poľ.) +2:26,6 (0), 7. Sandrine Baillyová (Fr.) +2:34,1 (3), 8. Oľga Nazarovová (Biel.) +2:35,5 (2), 9. Natalia Levčenková (Mold.) +2:47,6 (2), 10. Liv Grete Poireeová (Nór.) +2:57,9 (3),... 23. Marcela Pavkovčeková +4:28,7 (3), 35. Martina Halinárová +5:53,6 (4), 48. Soňa Mihoková +7:05,4 (5), 60. Janka Gereková (všetky SR) +9:13,1 (5).

Poradie vo SP po 15 pretekoch (z 26 naplánovaných): 1. Kati Wilhelmová (Nem.) 559 bodov, 2. Uschi Dislová (Nem.) 445, 3. Sandrine Baillyová (Fr.) 407, 4. Martina Glagowová (Nem.) 404, 5. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) 390, 6. Svetlana Išmuratovová (Rus.) 378, 7. Oľga Zajcevová (Rus.) 353, 8. Andrea Henkelová (Nem.) 345, 9. Katrin Apelová (Nem.) 316, 10. Liv Grete Poireeová (Nór.) 306,... 42. Marcela Pavkovčeková 43, 48. Martina Halinárová (obe SR) 32.

Konečné poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov po troch z troch naplánovaných (malý krištáľový glóbus): 1. Svetlana Išmuratovová (Rus.) 100, 2. Oľga Pylevová (Rus.) 100, 3. Albina Achatovová (Rus.) 96, 4. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) 95, 5. Martina Glagowová (Nem.) 77, 6. Sandrine Baillyová (Fr.) 72, 8. Oľga Zajcevová (Rus.) 66, 9. Katti Wilhelmová (Nem.) 66, 10. Olena Zubrilovová (Biel.) 55.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
26. apríl 2024 11:33