15.07.2016, 10:50

Vlaky zadarmo stáli vyše 14 miliónov eur, minister Brecely ich rušiť nebude

Minister chce aj v budúcnosti robiť všetko pre to, aby stále viac ľudí cestovalo vlakom.

Vlaky zadarmo stáli vyše 14 miliónov eur, minister Brecely ich rušiť nebude
Zdroj: TASR/F. Iván

Vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov stáli podľa ministerstva dopravy vyše 14 miliónov eur. Šéf rezortu Roman Brecely (nominant #Siete) ich rušiť nebude.

"Každé podobné opatrenie má svoje prínosy a náklady. Dnes vieme na základe reálnych čísel zhodnotiť, že toto opatrenie malo svoj zmysel a v najbližšom čase ho určite nebudeme rušiť," zdôraznil Brecely v dnešnom stanovisku. Aj v budúcnosti chce pritom podľa vlastných slov robiť všetko pre to, aby stále viac ľudí cestovalo vlakom.

Pôvodne štát náklady na toto opatrenie odhadoval na 12 miliónov eur. Výpadok tržieb štátneho dopravcu vo vlakoch vedených v zmluve vo verejnom záujme však medziročne predstavoval 14,33 milióna eur. Zvýšenie zľavy na týždenné a mesačné lístky vo vlakoch na úroveň 50 % z ceny bežného predplatného malo podľa ministerstva naopak, pozitívny dopad na hospodárenie ZSSK.

"Vďaka zvýšenému záujmu o tieto lístky sa v konečnom dôsledku zvýšili aj tržby z tohto typu produktu o takmer 400.000 eur," vyčíslila hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Rezort pripomína, že pozitívom tohto opatrenia bolo zvýšenie záujmu ľudí o železničnú dopravu. Medziročne totiž štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko prepravila o 9,987 milióna ľudí viac, čo znamenalo nárast o približne 21 %.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.